رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: ورود اسکناس ارز و حواله به کشور به هر میزان از طریق گمرکات معاف از مالیات است.

واردات ارز و حواله به هر میزان معاف از مالیات است

به گزارش کارآفرین نیوز، مهدی موحدی در مورد بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی خطاب به ادارات امور مالیاتی کل کشور، در تاریخ ۲۷ فروردین سال ۱۴۰۱ گفت: به واسطه این بخشنامه، ورود ارز به کشور از طریق گمرکات معاف از مالیات می‌شود. بر این اساس ورود ارز اعم از اسکناس یا حواله از مالیات معاف است.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیات کشور بیان کرد: هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با اظهار ارز در گمرکات ورودی، به هر میزان حواله و اسکناس ارزی را وارد کشور کند.

وی افزود: وزارت امور اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه‌ها باید ترتیباتی در نظر بگیرند تا موجب تسهیل ورود ارز شود به طور که کلیه فعالین در این حوزه نگران مالیات و واکاوی منشا سرمایه وارد شده نباشند. در این معافیت مالیاتی میزان ارز هیچ سقف و کفی ندارد بنابراین می‌توانند ارز را اعلام کنند و بدون پرداخت مالیات، ارز خودشان را وارد کنند.

موحدی در مورد اثر اقتصادی این بخشنامه بیان کرد: از اثرات این بخشنامه مدیریت عرضه و تقاضا است که از مهم‌ترین ابزارهای تعیین قیمت محسوب می‌شوند.

معافیت مالیاتی ارز

وی در ادامه گفت: به جای این که، برای هر کالایی از جمله ارز تعیین قیمت داشته باشیم می‌توانیم از ابزارهایی که در اختیارمان است برای مدیریت عرضه و تقاضا استفاده کنیم. یکی از مهم ترین ابزارهای عرضه و تقاضا، ابزارهای مالیاتی هستند و یکی از این ابزارها معافیت مالیاتی است.

وی بیان کرد: هنگامی که برای ورود ارز به کشور معافیت قائل می‌شویم۰

در واقع، کسانی که توانایی وارد کردن ارز را به کشور دارند تشویق می‌کنیم، چرا که این کار موجب تسهیل ورود ارز می‌شود و شرایط را برای افزایش ارز در داخل کشور بیشتر می‌کند و افزایش ارز موجب کاهش قیمت آن می‌شود.

موحدی خاطر نشان کرد: اگر گمرک شرایط را برای ثبت میزان ارز مهیا کند عملا از نظر مالیات هیچ مشکلی برای ادامه کار نداریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =