بانک جهانی با ارائه راهکارهایی در پنج بخش، بر ضرورت همکاری بیشتر دولت‌ها برای کاهش اثرگذاری بحران‌های جهان تاکید کرد.

۵ راهکار بانک جهانی برای مقابله با بحران‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، در دو سال اخیر، همپوشانی و توالی زمانی بحران ها، قدرت مانور دولت ها را تضعیف کرده است. در عین حال، دولت ها دیگر فرصت آزمون و خطا ندارند و حاشیه امن آنها برای هرگونه خطای کوچیکی نیز از بین رفته است.

غلبه بر بحران های جهانی، همدلی و مشارکت جهانی می طلبد. بانک جهانی در گزارشی با اشاره به این مطلب تاکید کرد: بحران های موجود در جهان نیازمند همگرایی های سیاسی است؛ همکاری هایی از نوع مشارکت های جهانی که در سه دهه گذشته به کشورهای کوچکتر و فقیرتر منفعت رسانده است.

این نهاد بین المللی آورده است: گرچه رخدادهای اخیر بین المللی ممکن است بر روند تمام همگرایی ها و مشارکت هایی که تاکنون در دنیا جریان داشته است تاثیر بگذارد، اما دولت ها در سراسر جهان می توانند با انجام اقدامات ثمربخش، میزان فشارها و آسیب ها را بر شهروندان آسیب پذیر کاهش دهند که در نهایت فشارها بر اقتصاد جهانی نیز کمتر خواهد شد.

بانک جهانی با ارائه راهکارهایی در پنج بخش، بر ضرورت اقدامات فوری دولت ها برای مقابله با بحران های جهانی تاکید کرده است:

- با اصلاح سیاست های افزایش بازدهی، منطقی سازی یارانه ها و مساعدت ها در بخش کشاورزی و تسهیل تجارت، واکنش قدرتمندی در پاسخ به مشکلات زنجیره تامین غلات، روغن های خوراکی و کودهای شیمیایی نشان داده شود. پاسخ بازارها به قیمت های بالا باید عرضه بیشتر باشد که می تواند چندین ماه ادامه داشته باشد.

غلات

- تقویت برنامه های هدف "چتر امنیت اجتماعی" مانند برنامه های تغذیه روزانه دانش آموزان و برخی اقدامات امنیت اجتماعی مانند برخورداری از خدمات بهداشتی و امکانات آموزشی، باید در صدر پاسخ دولت ها به معضلات جهانی قرار گیرد.

این برنامه ها می تواند همچون چتر نجاتی برای خانواده های فقیر باشد و از شدت تاثیر رخدادهای جهانی بر این خانواده ها بکاهد. کارآیی و اثرگذاری این اقدامات، حتی از یارانه ها نیز برای چنین خانواده هایی بیشتر خواهد بود. می توان سایر یارانه ها را در صورت ضرورت، از نظر میزان و مدت، محدودتر کرد.

- دولت ها باید در برابر وسوسه اِعمال محدودیت بر صادرات و واردات مواد غذایی مقاومت کننند. تجربه بحران های غذایی گذشته نشان می دهد این اقدامات فقط موجب وخیم تر شدن اوضاع می شود.

- از هر فرصتی برای تقویت همکاری های بین الملل در زمینه افزایش شفافیت بازار و هماهنگی سیاست های واکنشی استفاده شود.

- در نهایت، سرمایه گذاری در زمینه افزایش بهره وری در حوزه انرژی و همچنین تقویت سیاست های انرژی های تجدیدپذیر باید گسترش یابد، به ویژه در زمینه عایق بندی ساختمان ها و مقاوم سازی سازی آنها در جهت کاهش تاثیر تغییرات آب و هوایی. اینگونه سیاست ها می تواند دستیابی به اهداف تعریف شده در زمینه تغییرات آب و هوا و کاهش هزینه های خانوارها را در پی داشته باشد که در درازمدت به بهبود سطح امنیت انرژی می انجامد.

گزینه های پیش روی دولت ها در سال آینده می تواند تعیین کننده شرایط حتی در دهه آتی باشد. دولت ها باید تمام تلاش خود را برای تقویت رشد اقتصاد داخلی به کار گیرند و از هرگونه اقدام در جهت تضعیف اقتصاد جهانی خودداری کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =