سخنان اخیر مقامات فدرال رزرو مبنی بر تداوم اقدامات اتقباضی برای مقابله با افزایش تورم، به منزله زنگ هشدار برای سرمایه‌های ریسکی عمل کرده است.

حرکت رمزارزها در سراشیبی قیمت

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها تحلیلگران بازار کریپتو با وسواس بیشتری، چارت حرکتی رمز ارزها را بررسی می کنند. تریدرها نیز با ترس و دودلی فراوان، برای خرید و فروش یا هولد (نگهداری) اقدام می کنند، گرچه بسیاری از آنان، فعلا فرار را بر قرار ترجیح می دهند و سعی می کنند مانده سرمایه خود را از ریزش بازار مصون بدارند.

پس از جولای ۲۰۲۱، این اولین باری است که ارزش بازار کریپتو به محدوده ۱.۲ تریلیون دلار کاهش یافته است. صحبت های اخیر مقامات فدرال رزرو، از تداوم سیاست های انقباضی در اقتصاد خبر می داد که موجب شد روحیه ریسک گریزی بر بازار کریپتو حاکم شود و فروش های سنگین، بازار جهانی رمز ارزها را فرا گیرد.

بیت کوین

در هفته ای که گذشت، دارایی های ریسکی با قرار گرفتن در سراشیبی قیمت، بسیاری از معامله گران را نقره داغ کردند. بیت کوین با ریزش ۲۵ درصدی، به زیر ۲۶ هزار دلار رسید و اتریوم؛ دومین پیشتاز بازار با ۳۲ درصد سقوط به ۱۷۰۰ دلار رسید، گرچه بیت کوین روز گذشته (۱۳ می) در ساعاتی با رشد ۹ درصدی به محدوده ۳۰ هزار نیز رسیده بود اما رمز ارزها همچنان میل به ریزش دارند.

به تأسی از پیشتاز بازار، سایر رمزارزها نیز بر منحنی کاهش قیمت سوار شدند و نگرانی را بر بازار حاکم ساختند. ۲۵ هزار و ۳۰۰ دلار، پایین ترین قیمت بیت کوین از سال ۲۰۲۱ میلادی بوده است که دلیل تداوم این بازار خرسی، تصمیمات فدرال رزرو برای کنترل تورم عنوان می شود.

پروژه AAVE‌ که از محبوب ترین پروژه های دیفای در شبکه اتریوم محسوب می شد هفته گذشته را با سقوط ۵۰ درصدی پشت سر گذاشت. تحلیلگران با بررسی روند AAVE‌ که چندی پیش، حتی به سقف ۶۶۷ دلار رسیده بود، سقوط شدید ۹۰ درصدی قیمت آن را دور از ذهن نمی دانند که البته در حال حاضر در محدوده قیمتی ۶۷ دلار معامله می شود.

در چند روز اخیر، توکن محبوب سولانا (Solana) نیز با فشار فروش مواجه شد. با وجود اخبار منتشره مبنی بر راه اندازی سیستم پرداخت USDC که به نوعی استیبل کوین این شبکه می باشد، باز هم تریدرها اقبالی به آن نشان ندادند و سولانا همچنان در مسیر ریزشی به حرکت خود ادامه داد.

دوازدهم می ۲۰۲۲ (۲۲ اردیبهشت) نیز بلاکچین ترا (Terra) به حالت تعلیق درآمد که بسیاری آن را، توقف پروژه می خوانند. به دلیل کاهش شدید قیمت این شبکه که در هفته گذشته در محدوده ۸۱ دلار معامله می شد، شب گذشته به مرز قیمتی ۰.۰۱ دلار رسید و حدود ۹۹.۹۹ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد. گرچه در سایت رسمی این بلاکچین آمده است توسعه دهندگان آن تصمیم گرفتند برای جلوگیری از حملات هکرها، فعالیت آن را به حالت تعلیق درآورند و به تریدرها اطمینان دادند این قطعی، موقتی خواهد بود.

مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)، رمز ارز اصلی بلاکچین ترا با معاملات کم نظیر، از نظر ارزش بازار در جایگاه هشتم بازار کریپتو قرار گرفته بود.

گرچه برخی از سرمایه گذاران تلاش می کنند با ایجاد دلگرمی در بازار، سایر سرمایه گذاران و تریدرها را از اقدامات ناگهانی که موجب فشار بیشتر فروش و ریزش بازار شود برحذر دارند، اما تداوم اقدامات انقباضی فدرال رزرو به عنوان یکی از دلایل اصلی خرسی شدن بازار، همچنان پابرجا است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =