روز گذشته، دولت هند با انتشار بیانیه‌ ممنوعیت صادرات گندم، زنجیره‌های تامین جهانی را در شوک فرو برد.

دولت هند صادرات گندم را ممنوع کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، در مارس ۲۰۲۲ خبرگزاری ها خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه هند، جانشین روسیه در زمینه تامین گندم در دنیا خواهد شد.

تا پیش از فوریه ۲۰۲۲ و آغاز جنگ، روسیه و اوکراین از بزرگترین و اصلی ترین صادرکنندگان غلات و کود شیمیایی؛ دو عامل اصلی تامین مواد غذایی در دنیا بوده اند.

حالا روسیه به دلیل تحریم ها و اوکراین به دلیل تخریب مزارع و سیلوها، از زنجیره تامین غلات به ویژه گندم، تقریبا خارج شده اند.

پیش از آن، تداوم پاندمی و آثار سوء تغییرات اقلیمی، موجب اختلالات مقطعی در زنجیره تامین مواد غذایی شده بود. سال گذشته در اجلاس تغییرات اقلیمی COP26، سران کشورهای شرکت کننده تاکید کرده بودند که تغییرات زیست محیطی همسو با افزایش گرمایش جهانی، موجب کاهش بازدهی فرایندهای کشاورزی و در نتیجه احتمال قریب الوقوع افزایش آمار گرسنگی خواهد شد.

چشم انداز مبهم جنگ روسیه و اوکراین، این روزها اصلی ترین عامل نگرانی کشورها از میزان کارآیی زنجیره تامین جهانی عنوان می شود.

اما این روزها، کشورهایی که تا چندی پیش، تصور می شد تلاش خواهند کرد جانشین روسیه و اوکراین در زنجیره تامین محصولات کشاورزی شوند، از بیم افزایش قیمت ها و عدم توانایی برای تامین مایحتاج غذایی مردم خود، از عرصه صادرات این محصولات کنار می کشند.

جمعه ۱۳ می ۲۰۲۲ (۲۳ اردیبشهت ۱۴۰۱) دولت هند نیز با صدور اطلاعیه ای، ممنوعیت صادرات گندم را با هدف جلوگیری از افزایش قیمت در کشورش اعلام کرد. این تصمیم تنها چند روز پس از آن اتخاذ شد که دولت این کشور خبر از رکورد صادرات هند داده بود. پیشتر اعلام شده بود هند بیش از ۱۰ میلیون تُن در سال، گندم صادر خواهد کرد.

گندم

حالا دولت به دلیل افزایش بی رویه قیمت ها و همچنین گرمای بی سابقه هوا که کاهش قریب الوقوع میزان بازدهی محصولات کشاورزی را در پی خواهد داشت، تصمیم به ممنوعیت صادرات گندم گرفته است.

دولت هند تنها حمل محموله های صادراتی را که اعتبار اسنادی (LC) آنها پیش از این صادر شده است از این ممنوعیت مستثنا کرده است.

افزایش قیمت مواد غذایی و منابع انرژی، تورم خرده فروشی را در ماه آوریل به بالاترین سطح هشت سال گذشته رساند. پس از آن، بررسی های تحلیلگران و اقتصاددانان بر این قرار گرفت که بانک مرکزی هند باید برای مقابله با افسارگسیختگی تورم و افزایش قیمت ها، نرخ بهره را افزایش دهد.

پس از آنکه با آغاز جنگ اخیر، روند کاهشی صادرات گندم از منطقه دریای سیاه آغاز شد، مشتریان بین المللی، حساب ویژه ای روی هند باز کرده بودند.

نمودار تولید گندم هند

نمودار ۱. تغییرات قیمتی گندم پس از آغاز جنگ روسیه واوکراین

تصمیم جدید دولت هند می تواند قیمت ها را به شکل بی سابقه ای افزایش دهد. اجرای این سیاست، آثار زیانباری بر اقتصاد و معیشت کشورهای فقیر به ویژه در منطقه آسیا و آفریقا خواهد داشت.

کمتر از یک ماه گذشته، قزاقستان نیز به منظور پیشگیری از وقوع کمبود احتمالی در کشورش، صادرات گندم را ممنوع کرد.

عواقب بین المللی این تصمیم دولت هند با آغاز فعالیت معاملاتی بازارهای جهانی در هفته پیش رو نمایان خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =