یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اثر اجرای برنامه واردات خودروی خارجی برای متعادل سازی بازار، گفت: آزادسازی واردات خودرو در کاهش التهابات بازار موثر است و منجر به افت قیمت خودروهای خارجی کارکرده می‌شود.

منتظر ریزش قیمت خودروی خارجی باشید

به گزارش کارآفرین نیوز، ۲۱ اردیبهشت ماه بود که سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصویب کلیات طرح واردات خودرو در هیات دولت خبر داد و اعلام کرد: با توجه به رفع موانع صادراتی و افزایش صادرات که به برطرف شدن مشکل تراز ارزی کشور کمک کرد، دیگر ضرورتی برای استمرار ممنوعیت واردات خودرو نبوده و خواستار آزادسازی واردات آن برای ایجاد بازار رقابتی در کشور شدیم.

به گفته وزیر صمت، در شرایط کنونی با توجه به اینکه تولید خودرو بسیار کمتر از تقاضای بازار است، واردات برای تنظیم و کنترل بازار آزاد خودرو ضروری است. در آیین‌نامه پیشنهادی واردات خودرو به انتقال فناوری برای بهبود کیفیت صنعت خودرو توجه ویژه ای شده و یکی از ویژگی‌های آیین‌نامه جدید توجه به واردات خودروهای اقتصادی بوده و رویکرد ما تامین خودروی قشر کمتر برخوردار جامعه در سبد محصولات خودرویی است.

گفتنی است، بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه معتقدند که لغو ممنوعیت واردات خودرو در بهبود وضعیت این صنعت و افزایش سطح کمی و کیفی تولیدات خودروسازان و پاسخگویی به تقاضای بازار و حتی کاهش قیمت ها اثر مثبت دارد و بهتر است هر چه زودتر اقدام به این کار شود.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو نیز در این خصوص تصریح کرد: ممنوعیت واردات خودرو طی سال های گذشته مشکلات زیادی برای این صنعت به دنبال داشته است.

واردات خودرو

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، به دلیل ممنوعیت واردات افرادی که متقاضی خرید خودرو خارجی بودند، طی این سال ها ناچار به خرید خودرو خارجی کارکرده و یا خودرو بی کیفیت داخلی به قیمت گزاف بودند.

وی افزود: آزادسازی واردات خودرو در کاهش التهابات بازار موثر است و منجر به کاهش قیمت خودروهای خارجی کارکرده می شود، اما نمی توان گفت تغییرات قیمتی خودروهای داخلی را نیز در پی خواهد داشت.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: البته به دلیل مشخص نبودن جزئیات آیین نامه جدید واردات خودرو، هنوز نمی توان به طور دقیق در این باره اظهار نظر کرد. در صورتی که واردات با حداقل محدودیت ها صورت بگیرد، می توان به بهبود وضعیت بازار امید داشت اما اگر قرار باشد محدودیتی برای سقف قیمت و یا سهیم شدن تولیدکننده در سود واردکننده و ... برای واردات خودرو در نظر گرفته شود، شرایط متفاوت خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =