بازار کامودیتی‌های نفتی به موقعیت استراتژیکی تبدیل شده که خود، عامل موثر در زنجیره‌های تامین به شمار می‌رود، اما تمام کُنش‌ها و واکنش‌های سیاسی نیز بر آن تاثیرگذارند.

بازی سیاسی با قیمت منابع انرژی جهان

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، بهای بنزین در معاملات آتی به بالاترین سطح خود رسید. روز جمعه ۱۳ می ۲۰۲۲ در آخرین روز معاملاتی بازار انرژی، قیمت بنزین در آمریکا رکورد زد و هر گالن به بهای ۴.۳۷۴ دلار معامله شد.

این در حالی است که به نظر می رسد چین کم کم برای کم کردن محدودیت ها آماده می شود و سرمایه گذاران نیز نگران آغاز تحریم های اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه هستند که موجب به اوج رسیدن مشکلات زنجیره های تامین خواهد شد.

معاملات آتی نفت برنت با ۳.۸ درصد افزایش (۴.۱ دلار) به ۱۱۱.۵۵ دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با رشد ۴.۳۶ دلاری (۴.۱ درصدی) در قیمت ۱۱۰.۴۹ دلار معامله شد. این قیمت؛ بالاترین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت از ۲۵ مارس محسوب می شود.

بنزین

برخی تحلیلگران، نگرانی ها از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را عامل این افزایش قیمت می دانند. اما برخی دیگر، ترس از بازگشت مجدد شرایط پاندمی را دلیل این افزایش قیمت عنوان می کنند.

قیمت در معاملات آتی بنزین نیز به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. بسیاری از تحلیلگران، نگرانی های زنجیره جهانی تامین را در این افزایش قیمت، دخیل می دانند اما گروهی دیگر، در پیش بودن تابستان و تعطیلات رسمی روز یادبود در آمریکا را عامل نجومی شدن قیمت ها عنوان می کنند.

لوییس دیکسون؛ تحلیلگر بازارهای انرژی موسسه رایستاد می گوید: اگر تحریم های اروپا علیه صنعت نفت روسیه اجرایی شود، روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت از زنجیره تامین حذف خواهد شد که عواقب آن بر همگان آشکار است. تغییر روند تجارت جهانی، ایجاد فشارهای بی سابقه به بازار و نوسان قیمتی بی سابقه.

بنزین

روز ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت)، روسیه تحریم هایی را علیه مالک بخشی از خط لوله یامال (Yamal) که در لهستان واقع شده و گاز روسیه را به اروپا منتقل می کند اعلام کرد. دولت مسکو چهارشنبه گذشته، فهرستی از مالکان و نهادهای اروپایی منتشر کرد و تحریم های جدیدی را علیه آنها اعلام کرد.

خط لوله یامال؛ از شبه جزیره یامال روسیه در قطب شمال، آغاز و به فرانکفورت در مرز لهستان و آلمان منتهی می شود. خط لوله چهار هزار کیلومتری یامال، ظرفیت انتقال سالانه بیش از ۳۲ میلیارد متر مکعب گاز روسیه به اروپا را دارد.

علت اتخاذ چنین تصمیمی، واکنش به سخنان و تصمیمات اعضای اتحادیه اروپا نسبت به جنگ اخیر عنوان شده است. سرمایه گذاران، نگران آغاز تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه هستند که موجب به اوج رسیدن مشکلات زنجیره های جهانی تامین خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =