یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که اخذ مالیات از واحدهای خالی و عرضه این واحدها در بازار اجاره و همچنین ساخت مسکن استیجاری، در شرایط فعلی می‌تواند باعث تحول در بازار مسکن باشد.

دو اقدام متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت ها در بازار مسکن در پنج سال اخیر رشدی صعودی داشته و همین مسئله روی افزایش نرخ اجاره بهاء نیز اثرگذار بوده است.

به منظور حمایت از مستاجران، طی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام به تعیین سقف افزایش اجاره بهاء شد به این نحو که در سال ۱۴۰۰ حداکثر افزایش قیمت اجاره بهاء در شهر تهران و سایر کلانشهرها به ترتیب ۲۵ و ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد اعلام شد.

امسال نیز، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی محدودیتی برای افزایش سقف اجاره بهاء در نظر گرفته شده و برابر آن، پیشنهاد اولیه سقف افزایش اجاره مسکن در تهران ۲۵ درصد و در سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد به دولت ارائه شده و مبنای افزایش تصویب شده برای مالکان و مستاجران بر اساس نرخ اجاره سال قبل است.

اثر تعیین سقف افزایش اجاره بها

با اینکه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارشی خبر از تاثیر قابل ملاحظه محدودیت افزایش سقف اجاره بهاء مسکن در جلوگیری از رشد قیمت ها در بازار رهن و اجاره طی سال های گذشته داده، اما بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه معتقدند این طرح آنطور که باید اثرگذار نبوده و ممکن است امسال نیز، میزان اثرگذاری آن کم باشد.

احمدرضا سرحدی؛ کارشناس بازار مسکن نیز در این باره معتقد است: تعیین سقف افزایش اجاره بهاء در سال گذشته چندان اثرگذار نبود و برخلاف گزارش ها می توان گفت که این مصوبه شکست خورده و ممکن است باز هم شاهد شکست آن باشیم.

وی با بیان اینکه بازار مسکن دستورپذیر نیست و اینگونه نمی توان آن را ساماندهی کرد، گفت: با توجه به اینکه قیمت مصالح و خرید و فروش زمین افزایش داشته، احتمال کاهش نرخ ها در این بازار و به خصوص بازار رهن و اجاره ضعیف است.

بازار مسکن

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: یکی از راهکارها برای ساماندهی بازار مسکن و به خصوص اجاره نشینی، ساخت و ایجاد مسکن استیجاری است. دولت می تواند چنین پروژه ای را در کلانشهرها و شهرهای کوچک اجرایی کند تا از این طریق به حمایت از مستاجران نیز بپردازد و از التهابات بازار رهن و اجاره بکاهد.

وی افزود: همچنین، اخذ مالیات از خانه های خالی و ورود این واحدها به بازار اجاره نشینی، می تواند در بهبود اوضاع رهن و اجاره مسکن و بازگشت آرامش به این بازار اثرگذار باشد.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه احتمال رشد قیمت ها در بازار مسکن وجود دارد، گفت: بازار مسکن دچار رکود تورمی شده و به دلیل کمبود تولید، میزان تقاضا بیش از عرضه است و همین موضوع یکی از دلایل افزایش قیمت ها است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =