وزرای خارجه گروه جی هفت بر لزوم ادامه اقدامات به منظور مقابله قوی‌تر با جنگ گندم تاکید کردند.

چشم‌انداز نامعلوم جنگ گندم در افق بین‌الملل

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، روز گذشته (۱۴ می ۲۰۲۲) وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان (G۷) با انتشار بیانیه ای بر منزوی سازی اقتصادی و سیاسی روسیه متعهد شدند.

وزرای خارجه انگلیس، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و آمریکا به همراه مقامات ارشد اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته خود در آلمان، بر استمرار ارسال تجهیزات جنگی به اوکراین تا هر زمان که ضرورت داشته باشد هم پیمان شدند.

همچنین گروه جی هفت بر عزم جدی برای مقابله قوی تر با "جنگ گندم" که روسیه را مسبب اصلی آن می داند متعهد شدند.

گندم

این کشورها تاکید کردند با جریان اطلاعاتی که تلاش می کند غرب را عامل اصلی ناامنی زنجیره تامین مواد غذایی جلوه دهد مقابله کنند. روسیه، غرب را متهم اصلی ایجاد ناامنی در زنجیره های تامین می داند.

این گروه همچنین از دولت چین خواستند از کمک به مسکو یا توجیه اقدامات مسکو خودداری کند.

گروه جی هفت در بیانیه خود آورده است: اصلی ترین عامل فشار بر مسکو؛ ممنوعیت و قطع کامل خرید نفت روسیه توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که انتظار می رود هفته آینده، توافق نهایی بر سر این موضوع رخ دهد حتی اگر مجارستان همچنان بر موضع خود در مخالفت با این تصمیم باقی بماند.

اعضای این گروه همچنین بر تسریع اقدامات در جهت کاهش و حتی قطع وابستگی به منابع انرژی روسیه از جمله زغال سنگ و نفت این کشور متعهد شدند.

در این نشست، همچنین بر اعمال تحریم های بیشتر بر فعالان اقتصادی، ارتش و موسسات دولتی روسیه تاکید شد.

آنالنا بربوک؛ وزیر امور خارجه آلمان نیز که میزبان این نشست بود افزود: مردم بسیاری در آفریقا و خاورمیانه با خطر گرسنگی روبرو هستند و نگرانی ها از عدم تامین گندم موردنیاز از روسیه و اوکراین و همچنین منابع جایگزین آنها بالا گرفته است.

آفریقا

وزرای خارجه اوکراین و مولداوی نیز که در این نشست حضور داشتند ضمن ابراز نگرانی شدید از سرایت آتش جنگ به کشورهای همسایه اوکراین، بر ضرورت اتخاذ تصمیماتی در جهت تامین امنیت غذایی تاکید کردند.

این روزها تمام توجهات، معطوف به مذاکرات گروه جی هفت با سوئد و فنلاند شده است. سوئد و فنلاند در تلاش برای پیوستن به ناتو (NATO) هستند که نگرانی های بسیاری را در مورد مخالفت ترکیه با این درخواست و افزایش احتمال اقدامات تلافی جویانه روسیه به وجود آورده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =