در حالی که سازمان تامین اجتماعی در ارسال پیشنهادات خود درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان، به هیات دولت، تاخیر داشت اکنون مدیرعامل این سازمان می‌گوید که به‌ محض تصویب میزان و چگونگی افزایش حقوق بازنشستگان در دولت، مابه‌التفاوت حقوق اردیبهشت ماه در دو روز پایانی همین ماه پرداخت خواهد شد.

زمان پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ پس از اینکه معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۳ فروردین، پاسخ به نامه سازمان تامین اجتماعی را ارسال کرد و درآن تاکید نمود که در جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ویرگول به اشتباه درج شده و اصولا این بند از قانون بودجه، ارتباطی به میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ندارد و سازمان تامین اجتماعی نباید به سراغ چنین قوانینی برود، سازمان تامین اجتماعی، پیشنهادات خود را درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان حداقل بگیر و همچنین سایر سطوح دستمزدی بر اساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی به هیات دولت ارسال کند تا مورد تصویب قرار بگیرد.

ماجرای تاخیر سازمان تامین اجتماعی در ارسال پیشنهادات خود در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، از آنجا شروع شد که در جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مصوبه مجلس شورای اسلامی، میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را ۱۰ درصد عنوان کرده بود، ولی نام تامین اجتماعی به اشتباه همراه با یک ویرگول آورده شده و نوشته شده بود «صندوق تامین اجتماعی، نیروهای مسلح»؛ این موضوع باعث شد ذهنیتی برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شود که حقوق سایر سطوح دستمزدی بازنشستگان تامین اجتماعی تنها ۱۰ درصد باید افزایش پیدا کند، نه آن ۳۸ درصدی (به علاوه ۵۱۵ هزار تومان) که در مصوبه شورای عالی کار برای کارگران سایر سطوح مزدی در نظر گرفته شده و بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی باید مورد اتفاق نظر قرار بگیرد.

مابه‌التفاوت را پرداخت خواهیم کرد

با رفع این شبهه توسط مجلس شورای اسلامی، سازمان تامین اجتماعی پیشنهادات خود را به هیات دولت ارسال کرد و اکنون مدیرعامل این سازمان می گوید که افزایش حقوق بازنشستگان به‌ محض تصویب در هیات دولت اجرایی خواهد شد.

افزایش حقوق بازنشستگان

میرهاشم موسوی که در دیدار با اعضای کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی حاضر شده بود، تاکید کرد: اطمینان می‌دهیم به‌محض تصویب میزان و چگونگی افزایش حقوق امسال بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت، مابه‌التفاوت حقوق اردیبهشت ماه را در دو روز پایانی همین ماه پرداخت کرده و مابه‌التفاوت فروردین ماه را نیز در ماه‌های خرداد و تیر به حساب بازنشستگان واریز کنیم.

وی ادامه داد: بازنشستگان عزیز نگران نباشند، ما آمادگی کامل داریم به محض تصویب موضوع در هیات‌وزیران، در موعد اعلام‌شده مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنیم.

موسوی همچنین گفت: از زمان تصویب میزان افزایش سالانه حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار، سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان بازنشستگان، دغدغه افزایش حقوق بازنشستگان را داشته‌ و تاکنون در حال پیگیری موضوع هستند. همه ما یک حرف می‌زنیم و با یکدیگر همفکر هستیم و هدف مشترک‌ ما ارتقای کمی و کیفی سطح خدمات است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پیشنهاد این سازمان در مورد افزایش حقوق بازنشستگان طبق مواد قانون ۹۶ و۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، هفتم اردیبهشت ماه به دولت ارسال شده است، گفت: این مصوبه در کمیسیون مربوطه دولت هم مطرح شده و اعضای کمیسیون سوالاتی را مطرح کرده و با منطق حرفه‌ای به آنها پاسخ داده شد و امیدواریم به‌زودی با تصویب آن در هیات محترم دولت و ابلاغ آن به سازمان، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را اجرا کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =