شرکت های دانش‌بنیان و خلاق طی چند سال اخیر با وجود همه موانع و کمبودها؛ نیازهای صنایع را تامین و زمینه توسعه علمی کشور را فراهم کردند و با فعالیت ۴۱۴ شرکت دانش بنیان در بخش تجهیزات تشخیصی و درمان، نیاز کشور به واردات در این بخش کمرنگ شد.

گام بزرگ توقف واردات تجهیزات دانش‌بنیان درمان

به گزارش کارآفرین نیوز، در حال حاضر بر اساس آخرین آمار به ثبت رسیده، تعداد شرکت های دانش بنیان از مرز ۶ هزار و ۶۹۴ و شرکت های خلاق از یک هزار و ۵۲۳ مجموعه عبور کرده تا تلاش ها برای تامین بومی نیازها و تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور بیش از پیش شود.

فعالیت این شرکت‌ها در حوزه‌های فناورانه ای مانند مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی، کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، خدمات تجاری‌سازی و صنایع فرهنگی، خلاق و علوم انسانی و اجتماعی است.

مجموعه‌های دانش محور و توانمندی که در همه عرصه های علمی ورود کردند و بخش بزرگی از نیازها را توانستند پاسخ دهند. این شرکت‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری؛ به ارتقای تولید داخلی کمک کردند و موجب کاهش وابستگی به بازار جهانی شدند.

یکی از حوزه های بهره مند از این خدمات، عرصه دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان است که با تلاش ۴۱۴ مجموعه دانش بنیان در ۴ حوزه تولید «مواد اولیه سنتتیک دارویی و مکمل (مواد موثره، اکسپیان و استاندارد)»، «فرمولاسیون های پیشرفته دارویی، مکمل ها و آرایشی بهداشتی»، «دارو، فرآورده ها و خدمات زیستی و تشخیصی» و «داروهای گیاهی» گسترش یافته است.

برخی مجموعه هایی که در این حوزه فعالیت دارند شامل هوشمند فناوران سلامت گستر چابک، هلث پارسیان، پارسی ژن راه کهکشان، ویرا سلول، فن آوری بن یاخته های رویان، تولیدی و تجاری بهان سار، پادتن ژن فناور، هوم ایمن زیست فناور، فناوران وندا فارمد، بهار زیست آزما پژوه و غیره می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.