آموزش جزء جدایی‌ناپذیر جوامع امروزی است که برای ادامه حیات؛ چاره‌ای جز گذر از مسیر فناوری‌های مدرن و توسعه ابزارهای دیجیتالی ندارد.

۸ فناوری توسعه‌دهنده آموزش را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، عرصه‌ای حیاتی و راهبردی که نیاز همه جوامع بشری است و در دنیا شرکت ها، مجموعه ها و استارتاپ‌های فراوانی در این حوزه فعالیت و با هم رقابت می‌کنند تا با کمک فناوری های نوظهور بهترین، کاربردی‌ترین و همه‌گیرترین شیوه آموزشی را به جامعه ارائه کنند و برنده این رقابت سودمند و پُرتقاضا باشند.

این صنعت جهانی؛ با کمک ۸ فناوری «اینترنت اشیا»، «بلاکچین»، «هوش مصنوعی»، «اپلیکیشن موبایل»، «پلت فرم آنلاین»، «واقعیت مجازی»، «واقعیت افزوده» و «پردازش ابری» در دنیا به سرعت در حال توسعه یافتن است و کشورها با «ارتقاء زیرساخت ها و ابزارهای آموزشی و خدمت رسانی»، «توسعه مهارت های شغلی و حرفه‌ای»، «آموزش محتوای تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان» و «سواد هزاره سوم با محوریت کودکان و دانش آموزان دبستانی» به گسترش همه جانبه آموزش ورود کرده‌اند.

اما توسعه صنعت آموزش در دنیا با چالش هایی همچون عدم جذابیت فضا و فرآیند آموزشی، عدم توزیع متوازن و عادلانه آموزش و یادگیری در همه مناطق، ناکارآمدی نظام آموزش سنتی و عدم تناسب محتوای آن با نیازهای جامعه و عدم استفاده از ظرفیت فناوری برای بهبود فرآیندهای اجرایی آموزشی و غیره مواجه است.

شاید با راهکارهایی بتوان به این چالش ها پاسخ داد؛ اما این کار تنها با یک همکاری همه جانبه از سوی نهادهای تاثیرگذار در امر آموزش و مدیران دولتی و شرکت های خصوصی امکانپذیر است.

در ایران نیز برای موفقیت در این امر نیازمند شکل گیری شبکه ای از همکاری ها میان دولت و شرکت های دانش بنیان و خلاق هستیم تا بتوانند با کمک هم و با روش هایی چون شخصی سازی و توسعه آموزش حرفه ای، تسهیل دسترسی به آموزش، تغییر فضای آموزشی و بهره گیری از روش ها و ابزارهای نوین و بهبود کارایی مدارس و نهادهای آموزشی، ارتقای سطح کیفی و کمی آموزش در کشور را محقق کنند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به عنوان نهادی پیشرو در توسعه فناوری های کاربردی و توسعه علمی کشور از تخصص‌ها، خلاقیت‌ها و توانمندی‌های شرکت های دانش بنیان و خلاق برای توسعه حوزه آموزش در کشور استقبال و حمایت می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =