صادرات به ویژه در محصولات مبتنی بر فناوری دانش بنیان، علاوه بر آنکه نمایانگر توانمندی کشور در این حوزه است متضمن حضور قدرتمند سیاسی و اقتصادی آن‌ نیز می‌باشد. امروزه تولیدات دانش بنیان ایرانی که با استفاده از توان متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده‌، به کشورهای مختلفی صادر می‌شود تا باعث حضور در عرصه بین‌الملل و حرکت همگام با تحولات شوند.

حضور در عرصه بین‌الملل با صادرات دانش‌بنیان ایرانی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ برخی از صادرات برجسته محصولات دانش بنیان، دستگاه هایی است که توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی ساخته شده اند.

دستگاه تست فیلتر

این دستگاه (تست ماسک های تنفسی) توسط شرکت فناوران نانومقیاس تولید شده و یکی از محصولات شرکت فناوران نانومقیاس است که می تواند میزان افت فشار، هوادهی و کارایی فیلتراسیون مدیای فیلترهای مختلف (Flat sheet) مورد کاربرد در انواع فیلترهای هوا و ماسک های تنفسی را مطابق چند استاندارد پُرکاربرد اندازه گیری نماید. این دستگاه امکان تست با استانداردهای EN۱۴۹، EN۷۷۹، ISO۱۶۸۹۰،‌ ISO ۱۶۹۰۰ را دارد و به کشور تایلند صادر می شود.

دستگاه تست فیلتر

ماسک های تولیدشده با فناوری نانو

با افزایش آلاینده ‌ها و ذرات معلق موجود در هوا، همچنین شیوع و گسترش بیماری‌ های واگیردار، استفاده از ماسک‌ های تنفسی جهت جلوگیری از ورود این عوامل بیماری‌زا به داخل مجاری تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است.

مزایای استفاده از نانوالیاف در ماسک تنفسی؛ افزایش قابل توجه کارایی فیلتر، عدم افزایش افت فشار (یا عدم کاهش تنفس پذیری)، و طول عمر زیاد فیلتر و ماسک است.

براساس استاندارد BS EN ۱۴۹:۲۰۰۱ برای فیلتراسیون ماسک‌های تنفسی، شرکت فناوران نانومقیاس موفق به تولید کلاس‌های مختلفی از ماسک تنفسی شهری (FFP۱, FFP۲ and FFP۳) شده است. عملکرد ماسک‌های تنفسی شهری مبتنی بر نانوالیاف این شرکت قابل مقایسه با نمونه‌های تجاری بدون لایه نانوالیاف است.

این محصول نیز به کشور تایلند صادر می شود.

دستگاه پلاسما فایربولت

این دستگاه برای جوان سازی پوست مورد استفاده است و توسط شرکت دانش بنیان مرسا طب تولید و به کشورهای ترکیه و اسپانیا صادر می شود.

دستگاه پلاسما فایربولت، جهت انتقال انرژی پلاسما به بافت پوست تحت درمان استفاده می‌شود. این انرژی انتقال یافته بلافاصله موجب تصعید جزئی لایه سطحی پوست می‌گردد.

تصعید، فرآیند تبدیل مستقیم جامد به گاز بدون تبدیل شدن به فاز مایع است، و به همین دلیل مانع آسیب‌های حرارتی به بافت‌های اطراف می‌شود و در نهایت پس از استفاده بدون اینکه به غشای پایه بافت پوست آسیبی برساند، درمان را انجام خواهد داد. از ویژگی‌های دستگاه پلاسما فایربولت ابعاد مناسب، وزن سبک و عملکرد درمانی بدون عوارض جانبی آن است.

دستگاه پلاسما فایربولت

سامانه جراحی رباتیک از راه دور

سامانه آموزشی جراحی رباتیک سینا مدل استریت، یک سامانه جراحی رباتیک از راه دور است که قابلیت انجام عمل جراحی لاپاروسکوپی به روش رباتیک را به ارمغان آورده است.

مزایای اصلی استفاده از این سامانه نه فقط در بحث جراحی از راه دور، بلکه در حالت محلی و از اطاقی در کنار اطاق عمل اصلی نیز مطرح است. این مزایا عبارتند از؛ توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح، حذف لرزش از حرکات دستان جراح، دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونتهای موجود در اطاق عمل، ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عمل های طولانی مدت.

این دستگاه توسط نوآوران رباتیک و پزشکی سینا تولید شده و به کشور اندونزی صادر می شود.

سامانه جراحی رباتیک از راه دور

سامانه نانویی الکترولیز آب دریا

شرکت آتیه پردازان شریف سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی را تولید و به بازار عرضه کرده است.

در سامانه طراحی شده توسط شرکت آتیه پردازان شریف، آب دریا به عنوان ورودی دریافت‌شده و طی فرآیند الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، تولید و تزریق می‌شود تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، اخیرا در کشورهای پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشورهای شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به‌کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با کوشش جمعی از مهندسان و محققان جوان شرکت آتیه پردازان شریف به مرحله تولید، بهره‌برداری و صادرات رسیده و به امارات متحده عربی صادر می شود.

دستگاه لایه نشانی در خلاء

لایه نشانی نانو تحت خلاء یا تبخیر حرارتی یکی از روش‌های پرکاربرد و محبوب در بین روش‌های لایه نشانی است. این دستگاه های پرکاربرد به کشورهای آمریکا، کانادا، کره جنوبی، لهستان، روسیه، سنگاپور، انگلیس و تایلند صادر می شود.

دستگاه لایه نشانی در خلا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =