یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه ارز ترجیحی به کانون فساد تبدیل شده بود، گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی از ابتدا اشتباه بوده و نیاز به اصلاح و تغییر در شیوه تخصیص داشته است.

کانون فساد ارز ۴۲۰۰ تومانی جمع شد

به گزارش کارآفرین نیوز، چند روزی از اصلاح نحوه تخصیص یارانه کالاهای اساسی می گذرد و این یارانه به طور مستقیم به جای واردکننده به مصرف کننده پرداخت می شود.

بر همین مبنا، از اصلاح نحوه تخصیص یارانه کالاهای اساسی به عنوان جراحی اقتصادی یاد می شود که هدف از اصلاح آن، اجرای عدالت در پرداخت یارانه ها است.

در قالب این طرح اقتصادی، قرار بر این شد به جای یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که بیش از ۱۰ سال است به صورت ماهانه به شهروندان پرداخت می شود، مبالغ واریزی یارانه به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان بر اساس دهک درآمدی برسد که دو نوبت آن طی روزهای گذشته به حساب سرپرستان واریز شد.

گفتنی است، طبق اعلام دولت یارانه مستقیم برای ۷۲ میلیون نفر واریز شده که در سه دهک پایین برای هر نفر مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و برای شش دهک بعدی به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان واریز شده است. البته با توجه به اینکه این پرداخت برای دو ماه انجام شده، مبالغ مذکور دو برابر بوده که یک نوبت آن در حال حاضر قابل برداشت است.

این طرح همانند سایر طرح های اقتصادی مخالفانی دارد، با این حال بسیاری معتقدند به منظور اجرای عدالت در پرداخت یارانه و حذف رانتی که از محل تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی ایجاد شده، نیاز به انجام این اصلاحات بوده و از آن حمایت می کنند.

در این خصوص، عطا بهرامی کارشناس اقتصادی نیز با بیان اینکه اصلاح نظام یارانه ای ضرورت داشته است، گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی از ابتدا اشتباه بوده و نیاز به اصلاح و تغییر در شیوه تخصیص داشته است.

کالای اساسی

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: طی سال های گذشته، ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) به کانون فساد تبدیل شده بود و اصلاح آن به منظور اجرای عدالت ضرورت داشت که دولت ضمن توجه به این موضوع، آن را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به پرداخت یارانه مستقیم به مردم، یادآور شد: با توجه به اینکه خانواده های بی بضاعت نیاز به حمایت دارند، دولت باید به اقشار ضعیف و دهک های پایین یارانه بدهد و از آنان حمایت کند تا بتوانند بخشی از نیازهای اساسی خود را تامین کنند، اما نباید اینگونه باشد که سایر اقشار که شامل ثروتمندان هم می شود، از این امکان بهره مند باشند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در صورتی که تلاش شود نرخ تورم کاهش و میزان تولید و اشتغالزایی در کشور افزایش یابد، قدرت خرید مردم بالا می رود و آن وقت بخش دیگری از دهک ها هم نیاز به پرداخت مبالغی تحت عنوان یارانه نخواهند داشت و اینگونه وضعیت اقتصاد به مرور به ثبات می رسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =