سخنگوی دولت تشدید نظارت‌ها را به عنوان مرحله دوم اصلاح نظام یارانه‌ها اعلام کرد و افزود: منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقشار متوسط و کم برخوردار نرسید.

گام دوم طرح اصلاح نظام یارانه‌ها کلید خورد

به گزارش کارآفرین نیوز، علی بهادری جهرمی با اشاره به اینکه پس از اجرای مرحله اول اصلاح نظام یارانه ها، در مرحله دوم نظارت ها افزایش می یابد، اظهارداشت: با اقدام دولت در اصلاح یارانه ها، توزیع به صورت عادلانه تر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به اتفاق نظر بیشتر کارشناسان درباره ناکارآمدی نظام سابق تخصیص یارانه، گفت: برخورداری بیشتر پُرمصرف ها از یارانه و سو استفاده های کلان، مدت ها پیش آشکار شده و اعداد و ارقام آن هم رسانه ای شده بود.

بهادری جهرمی ادامه داد: با وجود اینکه هشدارهای کارشناسان وجود داشت، اما دولت سابق در فروردین ماه سال ۹۶ نظام جدید ارزی را پایه گذاری کرد و پس از آن نیز در مردادماه سال ۹۷ تغییراتی را در آن اعمال کرد، اما تخصیص ناعادلانه ارز و رانت و فسادهای به وجود آمده در بسته جدید هم برطرف نشد.

مصرف گوشت ثروتمندان؛ ۲۸ برابر اقشار ضعیف

وی تصریح کرد: تخصیص ارز موسوم به ۴۲۰۰ تومانی با هدف بهره برداری اقشار متوسط و کمتر برخوردار عملیاتی شد، اما آمارها نشان می دهد که متمولان و پُرمصرف ها، بسیار بیشتر از کم تربرخوردارها از این موضوع استفاده کردند.

گوشت

سخنگوی دولت گفت: فقط به عنوان یک نمونه، با اجرای طرح ارزی دولت قبل، اکنون میزان مصرف گوشت دهک ثروتمند جامعه، حدوداً ۲۸ برابر دهک فقیر است! یا مثلا یکی دیگر از اهداف پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی، جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی بود، اما همه کالاهای اساسی در مقایسه با سال ۹۶ (پیش از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی)، چندین برابر افزایش قیمت داشته اند.

بهادری جهرمی افزود: منابع یارانه های قبلی به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد، بلکه صرفا نحوه توزیع همین میزان یارانه اصلاح می‌شود و مبالغ یارانه به خود مردم به عنوان صاحبان اصلی و مخاطبان اصلی این یارانه ها واگذار می‌شود و عدالت در توزیع نیز از این مسیر محقق می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =