گویی تخریب مزارع کشاورزی اوکراین، تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه و گرمای بی‌سابقه هوا در هند دست به دست هم داده‌اند تا یکی از سخت‌ترین دوران‌ها در زنجیره تامین مواد غذایی رقم بخورد.

بدترین سال زراعی جهان در راه است

به گزارش کارآفرین نیوز، اعلام ممنوعیت صادرات گندم هند، آتش زیر خاکستر نگرانی های زنجیره تامین را شعله ور ساخت و بازار غلات تقریبا بدون تامین کننده و بانی مانده است، به گونه ای که هیچکس خود را موظف به تامین امنیت زنجیره جهانی تامین کامودیتی های غذایی نمی داند.

صادرات گندم هند در ماه آوریل حدود ۱.۴ میلیون تن بوده است و قرار بود در ماه می نیز حدود ۱.۵ میلیون تن گندم صادر شود. در هفته اول می نیز، دولت هند با ترسیم چارچوب اهداف صادراتی خود در سال مالی ۲۳-۲۰۲۲، از اعزام هیات تجاری دولت به برخی کشورها از جمله تونس، اندونزی، مراکش و فیلیپین برای تقویت صادرات خبر داده بود.

زنجیره جهانی تامین خوشبینانه به این باور نزدیک می شد که سایر تامین کننده ها با افزایش تولید و صادرات می توانند در طولانی مدت تا حدودی خلا حضور روسیه و اوکراین را پر کنند و از وقوع بحران جهانی گرسنگی پیشگیری کند. اما هند با صدور بیانیه ای در دو روز گذشته، نگرانی ها از تهدیدات زنجیره تامین را به اوج رساند.

گرمای بی سابقه و ناگهانی هوا در هند در میانه مارس ۲۰۲۲، تمام معادلات موجود را به هم ریخت. تحلیلگران و متخصصان اعلام کرده اند میزان برداشت گندم در سال زراعی جاری بسیار کمتر از سال گذشته خواهد بود.

اخبار داخلی هند نشان می دهد به دلیل کاهش میزان بازدهی محصولات، خریدهای دولتی بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است و بازار معاملات نقدی، کم رونق تر از سال گذشته در جریان است. همه این موارد، از کمبودها در بازار غلات حکایت دارد.

در پی رکورد شکنی دمای هوا در ماه مارس در هند و اطمینان از کاهش بازدهی محصول حتی تا ۵۰ درصد، دولت هند برای جلوگیری از افزایش قیمت گندم در بازار داخلی تصمیم گرفت صادرات این کامودیتی استراتژیک را ممنوع اعلام کند. گرچه دولت این کشور تاکید کرده است کشورهای همسایه و آسیب پذیر تا حد تامین آذوقه ضروری، از این ممنوعیت مستثنا هستند.

مزارع گندم

تجار بین المللی گندم به دنبال تامین کننده جدید

تجار بین المللی می گویند: در حال حاضر، تامین کننده عمده در بازار وجود ندارد.

بر اساس آمار وزارت کشاورزی و غذای هند، پیش از اعلام ممنوعیت صادرات، تجار هندی متعهد به صادرات حدود ۴.۵ میلیون تن گندم در سال زراعی ۲۰۲۲-۲۳ شده بودند که پس از این فقط همین مقدار که اعتبار اسنادی (LC) صادرشده دارند، مجوز صادرات خواهند داشت.

دولت هند نیز در ماه آوریل، حدود ۱.۴۶ میلیون تن گندم و ۹۵ هزار و ۱۶۷ تن آرد گندم صادر کرده است.

قیمت گندم پس از اعلام خبر ممنوعیت صادرات هند به شدت افزایش یافته است. حتی در هند نیز قیمت گندم نسبت به سال گذشته حدود ۷ درصد و قیمت آرد حدود ۸ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، صادرات اوکراین به حدی کاهش داشته که می توان گفت اوکراین تقریبا از زنجیره تامین گندم، کود شیمیایی و دانه های روغنی حذف شده است.

تحریم های اعمال شده علیه روسیه نیز ورود بی قید و شرط این کشور به زنجیره جهانی تامین را با مشکل مواجه ساخته است که این عامل، خود به تنهایی می تواند احتمال بروز بحران غذایی را در میان مدت افزایش دهد.

والدیس دامبرووسکیس (Valdis Dombrovskis)؛ رییس شورای تجارت اتحادیه اروپا در نشست گروه هفت (G۷) با اشاره به تصمیم دولت اندونزی مبنی بر ممنوعیت صادرات روغن پالم اعلام کرد: دغدغه امنیت زنجیره تامین مواد غذایی، موضوعی فراتر از تمام مسایل است. تمام کشورها در حال اعمال ممنوعیت بر صادرات خود هستند که این تضمیمات، مساله را بغرنج تر می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =