در ماده ۶۴ قانون کار آمده است: "مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعا یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزو ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال، مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می‌شود." با توجه به این ماده قانونی، این سوال مطرح می‌شود که مرخصی استحقاقی کارگران ۲۶ روز است یا ۳۰ روز؟

مرخصی استحقاقی کارگران در سال چند روز است؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ باید توجه داشت که مرخصی استحقاقی کارگران برای یک سال فعالیت، در قانون، ۳۰ روز در نظر گرفته شده به طوری که ۲۶ روز کاری و ۴ جمعه است، اگر بخواهیم آن را ساده تر بیان کنیم در قانون اعلام شده که یک ماه با چهار جمعه آن، جزو مرخصی های کارگران است. یعنی اگر کارگر یک ماه مستمر را به عنوان مرخصی استفاده کند چهار جمعه آن یک ماه نیز مرخصی محسوب می شود.

اما اگر مرخصی های کارگران به طور مستمر نباشد روش محاسبه مرخصی ها به این شکل است که به ازای هر ۶ روز مرخصی استحقاقی که کارگر استفاده می کند یک جمعه هم مرخصی محسوب خواهد شد، لذا در پایان سال، برای محاسبه ذخیره مرخصی ها، از همین روش استفاده می شود و به ازای هر ۶ روز مرخصی، یک روز جمعه هم کسر می گردد.

مرخصی کارگران

قطع پاداش، قانونی است؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که یک کارگاه که در چند سال گذشته در قراردادهای کارگران، مبلغی تحت عنوان پاداش به پرسنل پرداخت کرده است، آیا می تواند مبلغ پاداش را از قرارداد حذف کند؟

در این مورد باید توجه داشت که اگر پرداختی های کارگاه که تحت عنوان پاداش تاکنون به کارگران پرداخت شده خارج از ضوابط موضوع ماده ۴۷ قانون کار بوده و به صورت مستمر به همه کارگران پرداخت شده است از موارد شرایط کار آن مجموعه به حساب می آید و بدون جلب رضایت کارگران شاغل که بهره مند از این مزایا بوده اند، کارفرما نمی تواند حذف یا تغییری در پرداخت آن داشته باشد و الزاما این شرایط تا پایان قرارداد کار باید ادامه دار باشد، ولی در قرارداد کار بعدی تغییرات یا حذف آن مشکل ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =