معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، تایید قانون جهش تولید دانش‌بنیان از سوی شورای نگهبان را گامی اثربخش در رونق زیست‌بوم دانش‌بنیان و ترسیم کننده آینده کشور دانست و افزود: نقشه راه ۱۵ سال آینده کشور در حوزه دانش‌بنیان ریل‌گذاری و به تصویب رسیده است.

نقشه راه ۱۵ ساله حوزه دانش‌بنیان ریل‌گذاری شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سورنا ستاری اجرای این قانون را تحول آفرین دانست و بیان کرد: امروز روز بزرگی برای زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور به شمار می‌رود، پس از سه سال قانون جهش تولید دانش‌بنیان با تلاش همکارانم در معاونت علمی و فناوری در تعامل با مجالس دهم و یازدهم به نتیجه رسید و تایید شد.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان و رونق محصولات ایران‌ساخت

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری قانون جهش تولید دانش‌بنیان را گامی اثربخش و ماندگار در رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: این قانون، نتیجه ۳ سال کار جدی، مطالعه و بهره‌مندی از تجربیات گذشته است که در قالب همکاری و همراهی دستگاه‌های مختلف به ویژه مجلس شورای اسلامی با معاونت علمی و فناوری به ثمر نشست.

مفادی که در این قانون به تصویب رسید، به توسعه بخش‌های مختلف زیست‌بوم فناوری و نوآوری از حوزه های سرمایه‌گذاری و زیرساختی تا تولید محصول دانش‌بنیان و خلاق با استفاده از اختیارات معاونت علمی و فناوری کمک می‌کند.

وی یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را اجرایی سازی مفاد این قانون متناسب با ماهیت و وظایف دستگاه‌های مختلف کشور دانست و گفت: به محض ابلاغ این قانون توسط ریاست محترم جمهوری، بیش از ۱۲ پیش نویس آیین‌نامه و چندین دستورالعمل که آماده است، با تصویب نهایی در برنامه اجرایی بخش‌های دولت قرار می‌گیرد و جهت گیری در تمامی بخش‌های کشور معطوف به تولید دانش‌بنیان را رقم خواهد زد.

ریل‌گذاری برای آینده

ستاری از گام‌های جدی این معاونت برای اجرایی سازی این قانون گفت و ادامه داد: در طی این سال‌ها مشکلات قانونی و نواقص شناسایی شدند و گرچه ما با تمام تلاشمان نتوانستیم تمامی ایده‌هایمان را در قانون جدید پیاده کنیم، اما خوشبختانه عملاً نقشه راه ۱۵ سال آینده کشور در حوزه دانش‌بنیان ریل‌گذاری و به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرایی سازی محورهای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برای اجرایی سازی قانون باید ۱۲ آیین نامه و تعدادی دستورالعمل به تصویب دولت برسد که پیش‌نویس همه آن ها برای ارائه در کمیسیون‌های دولت آماده است و پس از ابلاغ توسط ریاست محترم جمهوری ارائه خواهد شد.

دانش بنیان

وی با اشاره به این‌که قانون جهش تولید دانش‌بنیان دارای ۳ محور و بخش اصلی است، ادامه داد: می‌توان سه محور مهم و راهبردی این قانون را تقویت ابزارهای حمایت مالی از شرکت‌ها، توسعه زیرساخت‌ها و رفع موانع تولید و نیز توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان دانست.

ستاری گفت: این قانون به نوعی قانون تاسیس معاونت علمی و فناوری است؛ حالا معاونت علمی نیز به واسطه قوانین متعدد جایگاه قانونی دارد و هم به‌واسطه عملکردش صاحب اعتبار و مرجعیت معنوی در دستگاه‌های کشور است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، این قانون را برای زیست‌بوم دانش‌بنیان در آینده، یادگاری ماندگار دانست و گفت: مطمعا هستم با پیگیری‌های اجرایی شروع شده توسط دکتر مخبر این قانون یکی از افتخارات دولت جناب آقای دکتر رئیسی و مجلس یازدهم خواهد بود و این یادگاری ما برای آیندگان است.

وی از تلاش‌های همکاران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه در کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و صنعت برای تحقق این قانون گفت و ادامه داد: امروز به واسطه رهنمودهای رهبری در حوزه دانش بنیان وخلاق، همدلی خوبی بین همه مسئولین بوجود آمده که ثمره تلاش‌های ۸ سال گذشته و اتفاقات اخیر از ابتدای شکل‌گیری دولت سیزدهم است.

ستاری با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای تحقق این قانون در عرصه‌های مختلف کشور، ادامه داد: مثل همیشه سر خودمان را پایین می‌اندازیم و بدون توجه به مسائل سیاسی و حواشی با تمام توان برای رسیدن به اهدافمان و به پشتوانه قانون جدید استوار قدم برمی‌داریم.

گفتنی است، قانون جهش تولید دانش‌بنیان در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات انجام شده به تایید این شورا رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =