یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تخصیص کالابرگ، حمایت‌های یارانه‌ای ، سبد کالا و ... از حمایت‌هایی است که دولت‌ها برای بهبود معیشت مردم انجام می‌دهند، گفت: با این حال شناخت جامعه هدف و میزان ارائه کمک به دهک‌ها؛ در موثر بودن این برنامه‌ها تعیین کننده است.

پیش‌نیازهای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

علی مروی کارشناس اقتصادی در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص مطرح شدن مسئله تخصیص کالابرگ به مردم از سوی دولت، اظهار کرد: تخصیص کالابرگ (الکترونیکی یا کاغذی) و ارائه سبد کالا به گروه های کم درآمد و ضعیف و اقشار مختلف مردم (همچون نظام یارانه ای) در اصل خالی از اشکال است و در هر کشوری به نحوی این اقدام از سوی دولت ها و نهادهای حمایتی انجام می شود.

وی ادامه داد: اما مسئله ای که باید به آن توجه شود، نحوه اجرای چنین طرحی است که اگر به درستی انجام نشود، عواقبی به دنبال خواهد داشت.

مروی تصریح کرد: تخصیص کالابرگ یکسری الزامات مهم دارد و از جمله آن می توان به شناخت صحیح جامعه هدف اشاره کرد. پیش از اجرایی شدن چنین طرحی و ارائه سبد کالا به گروه های خاص، لازم است این مسئله مورد بررسی قرار گیرد که دهک های درآمدی به درستی شناسایی شده باشند و طبق میزان نیاز هر قشری به آن کالابرگ یا سبد کالا و حتی یارانه تخصیص پیدا کند.

وی گفت: در جریان پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی شاهد بودیم که شناسایی دهک ها به درستی انجام نشده بود و همین مسئله نارضایتی هایی به دنبال داشت، زیرا عده ای که مستحق دریافت آن بودند، واریزی برای آنان صورت نگرفته بود و بالعکس عده ای که در اصل جزو دهک های درآمدی بالا قرار داشتند، چنین حمایتی را دریافت کردند.

بنابراین، اگر قرار است کالابرگی ارائه شود، ابتدا باید با انجام اصلاحاتی تشخیص داد که چه افرادی باید تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار گیرند و خانوارهای ضعیف و کم درآمد کدامند و چه کسانی باید به دهک های اول تا سوم اضافه و یا از این دهک ها حذف شوند تا توزیعی عادلانه صورت گیرد.

کالابرگ الکترونیک

این کارشناس اقتصادی گفت: ارائه کالابرگ یا تخصیص یارانه به خانوارها نباید به گونه ای باشد که بخشی از رفاه اجتماعی از دست برود و لازم است مکانیزم های جبرانی برای آن در نظر گرفت تا با اجرایی شدن چنین طرحی، مردم متضرر نشوند و از نظر معیشتی آسیبی متحمل نشوند.

وی یادآور شد: کالابرگ دو مفهوم کالای مشخص و سهمیه مشخص را شامل می شود و به طور کلی کالابرگ عام نداریم. بنابراین، باید مشخص باشد که کالابرگ (الکترونیکی یا کاغذی) صرف چه خریدهایی و با چه سهمی شود تا نتیجه منفی به دنبال نداشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =