معاون اجرایی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، فقر مطلق ریشه‌کن می‌شود گفت: این طرح همچنین مانع ویژه خواری، شکاف طبقاتی و فقر است.

فقر مطلق ریشه‌کن می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، صولت مرتضوی با اشاره به اینکه بزرگترین دستاورد طرح مردمی سازی یارانه ها، ریشه کردن فقر و رسیدن یارانه به مردم است، گفت: توزیع عادلانه یارانه ها به نفع مردم و کشور خواهد بود.

معاون اجرایی رئیس جمهور به مشکل پرداخت حقوق های کارمندان در ایتدای کار دولت سیزدهم اشاره کرد و اظهارداشت: همچنین در بودجه ۱۴۰۰ برای دولت تکلیف شده بود که ۸ میلیارد دلار برای یارانه کالاهای اساسی در ابتدای چرخه پرداخت کند که منبعی برای آن وجود نداشت.

مرتضوی با بیان این نکته که در بودجه ۱۴۰۱ محل پرداخت یارانه ها از ابتدای چرخه به انتهای چرخه تغییر یافت، گفت: درباره طرح عادلانه سازی یارانه ها، بین اقتصاددانان اجماع وجود دارد چون روش های گذشته هدررفت سرمایه عمومی را در پی داشت.

وی یکی از خروجی های اصلاح نظام یارانه ها را جلوگیری از فقر مطلق برشمرد و افزود: پرداخت یارانه در حال حاضر به شیوه ای است که یک خانواده چهار نفره در دهک های اول تا سوم یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد دارد و برای دهک های دیگر به ترتیب پلکانی است و به حسابشان واریز می شود

جلوگیری از ویژه‌خواری

مرتضوی با اشاره به اینکه اساسا با این شیوه فقر مطلق ریشه کن می شود، اضافه کرد: ضریب جینی اقتصاد کشور هم ترمیم می شود.

وی گفت: برخی گزارش ها حاکی از این است که سرانه مصرف پروتئین بین دهک‌های دهم تا اول و سوم ٢۶ برابر بود، یعنی برخی تا ٢٧ برابر عده ای دیگر استفاده می برند، این توزیع یارانه عادلانه نبود.

معاون اجرایی رئیس جمهور افزود: طرح مردمی سازی یارانه ها تصمیمی عاقلانه و عادلانه است و مانع ویژه خواری و شکاف طبقاتی و فقر است و از سوی دیگر به اقتصاد جان می دهد و رقابت اقتصادی ایجاد می کند و صاحبان سرمایه برای تامین کالای مطلوب وارد رقابت می شود.

وی گفت: اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ها امنیت اقتصادی دارد به نوعی پدافند غیرعامل و امنیت اقتصادی برای مردم و رونق تولید است و محصولات راهبردی و موثر در کشور تولید و مصرف شود.

مرتضوی با بیان اینکه با اجرای این طرح کشور در مواجهه با تکانه های اقتصادی به راحتی از بحران ها عبور می کند، گفت: اگر کشوری بخواهد به ما گندم یا هر کالایی نفروشد، کشور آسیب نمی بیند همانطور که در دوره هایی واحدهای تولید قند و شکر تعطیل شد که دلایل آن همین وابستگی بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =