غلبه خرس بازار طلا بر معاملات جهانی موجب شد چهارمین هفته کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی طلا رقم بخورد.

انتظارات جهانی از رشد قیمت طلا کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، از آنجا که طلا؛ یک ذخیره ارزش (Store of value) مهم به شمار می آید بنابراین همیشه جایگاه مهمی در تمام بازارهای جهانی داشته و دارد.

بر اساس گزارش ها و تحلیل های چند روز اخیر تحلیلگران بازار جهانی طلا، هفته گذشته را می توان بدترین هفته معاملاتی یک سال گذشته در بازار جهانی طلا نامید.

هفته گذشته، معاملات طلا در بازارهای جهانی با ۳.۷ درصد کاهش بسته شد تا چهارمین هفته متوالی ریزش در بازار طلا نام بگیرد.

معاملات دلار آمریکا در روزهای اخیر به بالاترین قیمت خود در ۲۰ سال اخیر نزدیک شد و به همین دلیل، فشار فروش بر بازار طلا حاکم شد.

به نظر می رسد اغلب تحلیلگران، روند صعودی قیمت دلار را ادامه دار می دانند و به همین دلیل، بازار خرسی طلا را محتمل می دانند.

بازار طلا خرسی می‌شود

از سوی دیگر برخی تحلیلگران بر این باور هستند که انتشار نرخ تورم سالانه در آوریل در آمریکا، گرچه اندکی (۰.۲) کاهش نسبت به نرخ تورم سالانه در ماه مارس داشته، اما نشان می دهد فدرال رزرو ناچار است برای مقابله با نرخ افزایش تورم، نرخ بهره را افزایش دهد. کارشناسان معتقدند این پیش بینی می تواند یکی از دلایل اصلی بازار طلا برای حرکت در سراشیبی قیمت باشد.

موسسه کیتکو نیوز با اعلان نتایج نظرسنجی بازار طلا، اعلام کرد گویی احساسات صعودی در میان سرمایه گذاران خُرد کاهش یافته و بدین ترتیب، چندان امیدی به رشد قیمت این کامودیتی گرانبها در میان معامله گران به چشم نمی خورد.

سایت کیتکو نیوز به عنوان مرجع معتبر جهانی بازار کامودیتی ها و فلزات گرانبها، هر هفته با نظرسنجی از تحلیلگران برجسته جهانی، اطلاعات موثق در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. این سایت بیش از ۴۰ سال است اطلاعات متقن و منسجم را برای تصمیم گیری صحیح در مورد سرمایه گذاری در اختیار سرمایه گذاران خُرد و کلان قرار می دهد.

طلا

در یک دو ماه گذشته، برخی تحلیلگران بر این باور بودند که محدوده ۱۹۰۰ دلاری، فرصت خرید برای سرمایه گذاران بلندمدتی محسوب می شود، اما بازار در واکنش به افزایش نرخ بهره آمریکا، همچنان به روند ریزشی خود ادامه داد تا جایی که برخی از تحلیلگران، کاهش قیمت تا سطح ۱۷۸۰ دلار در هر اونس در هفته جاری را دور از ذهن نمی دانند.

کریس وکیو؛ تحلیلگر ارشد بازار در دیلی فارکس در نظرسنجی کیتکو اعلام کرده است: کاهش احساسات بازار نشان می دهد با وجود تورم بالا، فدرال رزرو باید برای واقعی سازی نرخ بهره اقدام نماید که خبر خوشی برای بازار طلا نخواهد بود. احساسات بازار (Market sentiment)؛ نگرش و دیدگاه کلی سرمایه گذاران نسبت به بازار مالی خاص تعریف می شود.

شکی نیست که افزایش نرخ بهره، کاهش قیمت اوراق قرضه را در پی خواهد داشت که از مهمترین پیامدهای آن، کاهش بهای این کامودیتی گرانبها است.

گرچه این بازار نیز مانند بسیاری از بازارهای دیگر، متاثر از شرایط جنگ و کشمکش های سیاسی می تواند رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =