پس از تعیین افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن از ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ و همچنین تصویب میزان افزایش سقف اجاره بها، افزایش سقف وام مسکن در تهران تا ۷۰۰ میلیون تومان و همچنین کمک ودیعه مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان نیز مطرح شده است.

مبلغ وام ساخت و اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سالی است که به علت رشد نرخ تورم و کمبود تولید مسکن، قیمت ها در این بازار افزایش زیادی پیدا کرده است.

با رشد چند برابری قیمت ها در این بازار، از میزان معاملات زمین و واحدهای مسکونی کاسته شده و همین امر بازار را در حالت رکود قرار داده است.

هر چند به منظور جبران کمبود مسکن، دولت طرحی همچون نهضت ملی مسکن را در دستور کار قرار داده و قرار است طی چهار سال چهار میلیون مسکن ایجاد شود، اما تا زمانی که این واحدها ساخته و تحویل متقاضیان نشود، نمی توان شاهد اثرگذاری ۱۰۰ درصدی آن روی بازار بود و انتظار کاهش یکباره قیمت ها را داشت.

به منظور حمایت از خانوارها و افزایش قدرت مردم برای تامین مسکن، تسهیلاتی برای ساخت خانه در نظر گرفته شده به این نحو که طبق اعلام بانک مسکن، سقف تسهیلات ساخت مسکن در شهر تهران برای سازندگان حرفه ای که از فناوری نوین استفاده کنند در سال ۱۴۰۱ به ازای هر واحد ۶۰۰ میلیون تومان و برای سازندگان غیرحرفه ای (معمولی) که از فناوری نوین ساختمانی استفاده کنند به ازای احداث هر واحد ۵۵۰ میلیون تومان است.

برای سازندگان حرفه ای و غیرحرفه ای که از فناوری های نوین ساختمانی استفاده نکنند نیز سقف این تسهیلات به ترتیب ۵۰۰ و ۴۵۰ میلیون تومان خواهد بود و زمان بازپرداخت این تسهیلات ۱۲ ساله و با حداکثر سود ۱۸ درصد است.

با این حال، در روزهای گذشته رستم قاسمی؛ وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن در تهران به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان را به دولت ارائه کرده است.

با توجه به اینکه هزینه ساخت خانه به دلیل افزایش نرخ مصالح ساختمانی، رشد پیدا کرده، به عقیده کارشناسان ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در حال حاضر بیش از ۷ میلیون تومان هزینه می برد.

بنابراین شاید لازم باشد سقف تسهیلات ساخت مسکن به منظور بهبود کیفیت سازه های ساختمانی افزایش پیدا کند تا سازندگان از مصالح با کیفیت تری که قاعدتا گران تر است، استفاده کنند و اینگونه به عمر مفید و سطح ایمنی بنا افزوده شود.

اجاره مسکن

ناگفته نماند که تغییرات قیمت خرید و فروش مسکن، روی بازار رهن و اجاره نیز اثرگذار بوده و افزایش نرخ ها در این بازار را به دنبال داشته که این مهم باعث تخصیص تسهیلاتی تحت عنوان وام کمک ودیعه مسکن به مستاجران شده است.

در سال ۱۴۰۱ طبق بخشنامه ای که بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ کرده، قرار بر این شد تا تسهیلات کمک ودیعه مسکن با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار با دوره بازپرداخت حداکثر ۵ سال در سقف فردی ۶۰ میلیون تومان به متقاضیان شهر تهران پرداخت شود که سود آن نیز ۱۸ درصد اعلام شده است.

تعیین میزان افزایش سقف اجاره در سال ۱۴۰۱

با توجه به اینکه سقف این تسهیلات آنطور که باید همخوانی با میزان افزایش اجاره بهاء در سال جاری نداشته و نرخ سود آن برای مستاجران بالا است، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ۲۶ اردیبهشت ماه از مطرح شدن پیشنهاد افزایش این وام به ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد.

با این حال، ستاد تنظیم بازار نیز در پایان هفته گذشته، میزان افزایش سقف اجاره بها را در تهران و شهرهای کشور تعیین و تصویب کرد.

می توان گفت دولت در کنار اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن، برنامه های حمایتی و افزایش میزان تسهیلات در بخش ساخت و اجاره مسکن را در سال ۱۴۰۱ دنبال می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =