معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به فراهم بودن امکان بومی سازی ۷۰ درصد ماشین آلات وارداتی، گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان تصویب شد و به زودی رییس جمهوری آن را ابلاغ خواهد کرد.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، سورنا ستاری با اشاره به تلاش های مثبت به منظور نهادیه کردن اقتصاد دانش بنیان و خلاق در کشور، گفت: در کشور عدد بالایی در حوزه کشاورزی هزینه می شود، ۲۵۰۰ عضو هیات علمی دارد و تعداد بالایی مرکز تحقیقاتی در این حوزه وجود دارد، اما وضعیت کشاورزی نامطلوب است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه یک اشتباه این بوده که به جای توسعه تحقیقات به سمت ایجاد مراکز تحقیقاتی رفتیم، اظهارداشت: از پول دولت در پژوهش محصول به دست نمی آید چون محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اشاره به اینکه ما کارخانه داری را با صنعت اشتباه گرفته ایم، افزود: کارخانه سازی در سال های دور در کشورمان تحول بزرگی در اشتغالزایی ایجاد کرد، اما نباید آن را با صنعت اشتباه گرفت. مونتاژ کاری زیبنده کشوری با ۴ میلیون نیروی جوان دانشجو نیست.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: یکی از اشتباهات تاریخی قیمت گذاری بر روی ماشین آلات به مثابه نهاده ها بود. یعنی واردات ماشین آلات و همه تجهیزات آن از همه تعرفه ها معاف است و گمرک هم کشف قیمتی در این حوزه نمی کند و تعرفه واردات این ماشین آلات نهایت ۱۰ درصد است و همین موضوع باعث شده یکی از صنایعی که پایه دانش بنیانی در کشور است؛ نابود شود و به یک واردکننده ماشین آلات بدل شویم در حالی که بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد از این ماشین آلات قابل ساخت و بومی سازی در داخل کشور است.

سرمایه‌گذاری بانک در صنایع ریسک پذیر

ستاری ادامه داد: بانک های دیگر کشورها یکی از مهم ترین کارهای خود را تمرکز بر روی سرمایه گذاری خطرپذیر گذاشته اند، اما بانک های ما چندان تمایلی به وورد به این حوزه ندارند و فقط وام می دهند. در حالی که شرکت های دانش بنیان برای دریافت وام با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و این همان ساختارهایی است که باید تغییر کند و سیستم بانکی و بورسی باید تحول یابد. البته در حال حاضر در بورس بیشتر از ۵۰ شرکت دانش بنیان داریم. تپسی هم به زودی وارد بورس خواهد شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: ما سالی ۴۰۰ هزار لیتر خون کشور را می فرستیم اتریش و آلمان تا دو فراورده کاربردی را برایمان تولید کنند و یک ویال ۵ میلی گرمی از یکی از این محصولات ۲۰۰ یورو به خودمان فروخته می شود آن هم با ماده اولیه خودمان. حالا شرکتی در ایران وجود دارد که می تواند این محصول را تولید کند و امسال ۵۰ درصد ظرفیت و نیاز کشور را تامین خواهدکرد. همه خطوط آن هم ایرانی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در مجلس تلاش کردیم و قانون جهش تولید دانش بنیان تصویب شد و به زودی رییس جمهوری آن را ابلاغ خواهد کرد، اما نتوانستیم همه ایده ها و خواسته های خود را در آن پیاده سازی کنیم. دلیل آن هم همان فرهنگ عمومی موجود در کشور است. اما باز هم خیلی تغییرات مهمی توانستیم ایجاد کنیم. این قانون مترقی می تواند بسیاری از مشکلات پیش روی زیست بوم فناوری و نوآوری را رفع کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =