سخنگوی گمرک ایران از انجام عملیات ترخیص ۳.۱ میلیون تُن کالا در گمرکات اجرایی خبر داد و گفت: موجودی کالای اساسی در گمرک نیز ۴.۲ میلیون تُن است.

موجودی ۴.۲ میلیون تُنی کالای اساسی در گمرکات

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح الله لطیفی با اعلام موجودی ۴.۲ میلیون تنی کالاهای اساسی در گمرکات کشور، از صف تخلیه کالاهای وارداتی در ۳۳ شناور خبر داد و گفت: واردات کالاهای اساسی به کشور در وضعیت مناسب بوده و ترخیص نیز به سرعت انجام می شود.

سخنگوی گمرک ایران اظهارداشت: از موجودی کالاهای اساسی در گمرکات کشور، سه میلیون و ۱۰۷ هزار تن کالا در اماکن بندری و گمرکی هستند و تشریفات ترخیص آن در حال انجام است. همچنین ۱۷ شناور نیز با ۳۵۰ هزار و ۶۲۶ تن کالا در حال تخلیه کالاهای خود در بنادر هستند و ۸۱۱ هزار و ۶۴۶ تن کالا نیز در ۱۶ شناور در صف تخلیه کالاهای اساسی قرار دارند.

لطیفی با اشاره به اینکه روزانه بیش از پنجاه هزار تن کالای اساسی با بیش از دو هزار دستگاه کامیون و ۱۵۰ واگن از گمرکات اجرایی در حال ترخیص است، بیان داشت: ذرت با دو میلیون و ۴۶ هزار و ۶۶۵ تن در صدر کالاهای موجود است که یک میلیون و ۸۲۶ هزار و ۶۳۸ تن آن در جریان اقدامات مرتبط با ترخیص است و ۷۲ هزار و ۹۵۶ تن نیز در حال تخلیه از شناورها و ۱۴۷ هزار و ۷۱ تن نیز در صف تخلیه شناورها قرار دارد.

ذرت و گندم در صدر لیست کالاهای وارداتی

وی تصریح کرد: گندم با ۸۲۳ هزار و ۹۰۸ تن دومین کالای اساسی از نظر میزان موجودی است که در حال ورود و توزیع به کشور بوده که ۲۹۷ هزار و ۷۴ تن آن در اماکن بندری و در حال مقدمات ترخیص است. همچنین
۸ هزار و ۹۶۷ تن در حال تخلیه و ۴۰۷ هزار و ۸۶۷ تن نیز در شناورها منتظر تخلیه است.

لطیفی افزود: بعد از ذرت و گندم، دانه های روغنی و روغن خام بیشترین موجودی و ذخایر را در بین کالاهای اساسی در بنادر کشور به خود اختصاص داده است، دانه های روغنی و سویا با ۵۹۲هزار و ۷۴۳تن که ۳۵۴هزار و ۱۰تن آن در اماکن بندری در حال انجام اقدامات ترخیص و مابقی در حال تخلیه و یا در صف تخلیه از شناورها است و ۳۵۰هزار و ۸۶۵تن روغن خام در اماکن بندری در حال ورود به کشور و توزیع در چرخه تامین و کارخانه ها هستند.

سخنگوی گمرک در خصوص سایر کالاهای اساسی موجود و در حال ترخیص در گمرکات و بنادر گفت: جو با ۲۰۳هزار و ۶۳۴تن که ۱۹۵هزار و ۳۳۱تن آن در اماکن بندری در حال اقدام برای ترخیص است و مابقی در حال تخلیه از شناورها، برنج با ۱۱۱هزار و ۸۲۲تن که ۸۰هزار و ۲۴۰تن آن در حال انجام تشریفات ترخیص بوده و ۳۱هزار و ۵۸۲تن آن در حال تخلیه از شناورها است و ۷۶هزار و ۸۶۷تن شکر خام که سه هزار و ۳۶۷تن آن در حال انجام تشریفات ترخیص بوده و ۷۳هزار و ۵۰۰تن آن نیز در شناورها منتظر تخلیه هستند.

لطیفی در پایان تاکیدکرد: گمرکات مرتبط با ورود کالاهای اساسی بدون تعطیلی و به صورت ۲۴ساعته حتی در بدترین شرایط آب و هوایی مشغول به خدمت رسانی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =