افزایش نرخ تورم و بهره در آمریکا بر نرخ برابری این ارز با سایر ارزهای بازار در سبد ارزی تاثیر بسیار گذاشته است و سخنان رئیس فدرال رزرو نیز نتوانست از نگرانی تریدرها و سرمایه‌گذاران در خصوص افت ارزش دلار بکاهد.

نشانه‌های تغییر در قدرت دلار

به گزارش کارآفرین نیوز، شاخص دلار دو روز اخیر به کمتر از ۱۰۴ رسید که نشان داد ادامه روند نزولی بعید نیست. مقاومت اولیه دلار ۱۰۵ پیش بینی شده بود که باز هم در مسیر نزولی به کار خود ادامه داد و از مقاومت اعلام شده پایین تر رفت.

دلار آمریکا امروز در بازارهای جهانی تبادل ارز، همچنان به روند اخیر خود ادامه داد. این سومین روز پیاپی بود که دلار آمریکا در بازار فارکس (FOREX) رو به پایین حرکت می کند.

گرچه انتشار آمار اقتصادی آمریکا در روز گذشته موجب بهبود ریسک پذیری بازار شد که بهبود وضعیت شاخص های جهانی دلار را برای چند ساعت در پی داشت، اما سخنان روز گذشته جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو نتوانست از نگرانی تریدرها و سرمایه گذاران بکاهد.

پاول تاکید کرد روند افزایش نرخ بهره تا همان ۵۰ واحد از پیش اعلام شده ادامه خواهد یافت اما شرایط اقتصادی می تواند بر سرعت عملیاتی شدن این تصمیم تاثیرگذار باشد. پاول تاکید کرد بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا نیز افزایش یافته است.

با وجود آنکه پاول در سخنرانی روز گذشته خود از وضعیت مساعد دلار سخن گفت اما باز هم معاملات با شاخص نزولی به کار خود ادامه دادند گرچه در وضعیت سبز نسبت به کار خود ادامه دادند.

دلار

کلاس نات (Klaas Knot) از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا (ECB) روز گذشته گفته بود: اگر آمارهای اقتصادی آمریکا، افزایش نرخ تورم را تایید کند احتمال افزایش نرخ بهره ۵۰ واحدی نیز بسیار بالاست.

پس از انتشار این نظر، نرخ برابری یورو به دلار ۱.۰۵۵۵ رسید. این در حالی است که تحلیلگران در اولین روز معاملاتی هفته جاری، ۱.۰۴۹ را مقاومت جدی برای معاملات این جفت ارز خوانده بودند.

صعود یک درصدی نرخ در یک روز معاملاتی در ماه های اخیر سابقه نداشته است. کاهش شاخص دلار آمریکا، بازی را به نفع یورو تغییر داد.

گرچه در ساعات آغازین هفته معاملاتی جاری، دلار صعود کرد اما دو روز گذشته، معاملات را به رقبای خود واگذار کرده است.

نرخ برابری پوند- دلار نیز به ۱.۲۴۹۸ در معاملات ثبت شد. نرخ برابری دلار آمریکا به دلار کانادا نیز در مسیر نزولی معامله شد و قیمت دلار کانادا را افزایش داد. افزایش قیمت نفت خام، از دلایل عمده این اتفاق خوانده می شود.

نرخ برابری دلار به ین ژاپن نیز تقریبا بدون تغییر با ۱۲۹.۳ بسته شد. این نرخ برابری تقریبا کف برابری در معاملات محسوب می شود و ۱۲۹، در واقع سطح حمایتی نرخ برابری این دو به شمار می آید، اما بسیاری از تحلیلگران بازار جفت ارزها، نرخ برابری ۱۲۷.۵ را نیز دور از ذهن نمی دانند.

پیش تر ایسوکه کیبارا؛ مقام سابق وزارت دارایی ژاپن اعلام کرده بود اگر نرخ برابری دلار به ین از ۱۳۰ بالاتر رود، بانک مرکزی این کشور در وضعیت هشدار قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =