با ایجاد تغییرات چشمگیر در آمار صادرات و واردات ژاپن، نگرانی‌ها از کاهش قدرت خرید مردم این کشور افزایش یافته است.

شکاف تجاری صادرات و واردات ژاپن وسیع‌تر می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، صادرات ژاپن در سومین ماه متوالی دو رقمی شد اما افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها موجب شد هزینه نهایی واردات برای این کشور به شدت افزایش یابد که نگرانی ها از افزایش هزینه های زندگی را در این کشور تشدید کرد به گونه ای که افزایش آمار صادرات، چندان مهم جلوه نمی کند.

نرخ برابری دلار به ین در اوایل ماه جاری به بالاترین سطح رسید و قدرت ین ژاپن به پایین ترین سطح در دو دهه اخیر رسید. این موضوع، افزایش نگرانی ها از تغییر شرایط تجاری را در پی داشت.

افزایش هزینه ها و قیمت کالاهای وارداتی موجب کاهش توان تاب آوری خانواده هایی که از نظر توان مالی در سطح پایین تری هستند خواهد شد و اقتصاد صادرات محور ژاپن را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد.

وزارت دارایی ژاپن (MOF) اعلام کرد نرخ سالانه صادرات این کشور در ماه آوریل، حدود ۱۲.۵ درصد رشد کرد که نتوانست پیش بینی ۱۳.۸ درصدی تحلیلگران و مقامات اقتصادی را محقق نماید.

کمبودهای تجاری در چند ماه مانده سال در راه هستند و آمار واردات به بالاترین سطح تاریخی خود نزدیک می شود.

در ماه مارس ۲۰۲۲، نرخ صادرات ۱۴.۷ درصد رشد ثبت کرده بود.

ژاپن

در پی افزایش قرنطینه های سخت در شهرهای بزرگ چین مانند شانگهای که زنجیره های تامین را با وقفه مواجه ساخت و فعالیت های اقتصادی را فلج کرد، آمار محموله های صادراتی ژاپن به چین نیز حدود ۵.۹ درصد در آوریل کاهش داشت که از مارس سال ۲۰۲۰ بی سابقه بوده است.

چین؛ بزرگترین شریک تجاری ژاپن محسو ب می شود. واردات از چین نیز به کمترین میزان از سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی رسید.

آمارهای فوق، نشانه های نگران کننده ای را در چشم انداز اقتصادی این کشور در معرض توجه و تمرکز اقتصاددانان بین الملل قرار می دهد.

تاکشی مینامی؛ اقتصاددان ارشد موسسه اقتصادی نارینچاکین اعلام کرد: افزایش هزینه های واردات که از افزایش قیمت نفت خام منتج شده و همچنین تضعیف قدرت ین به معنای آن است که انتقال ثروت ملی به کشورهای تولیدکننده نفت در حال جریان است که قدرت خرید مردم ژاپن را به شدت کاهش می دهد.

در سه ماه اول سال، به دلیل همزمانی افزایش آمار مبتلایان کووید – ۱۹ که بخش خدمات را در این کشور تحت تاثیر قرار داد و افزایش قیمت کامودیتی ها، فشارهای زیادی بر اقتصاد ژاپن آوار تحمیل شد که بر شدت نگرانی ها افزوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =