استارتاپ "ای فیشری" با ایجاد حلقه ارتباطی میان صیادان و مشتریان، تلاش کرده اشتغال‌زایی را به شیوه‌ای متفاوت در اندونزی تعریف کند.

آبزی پروری، آینده را تعریف می‌کند

به گزارش کارآفرین نیوز، پیش از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، سازمان ها و نهادهای بین المللی به دلیل تداوم پاندمی، نسبت به افزایش احتمال وقوع بحران گرسنگی در جهان هشدار می دادند.

حالا مدتی است جنگ جدیدی در گوشه ای از دنیا درگرفته است. همیشه وقوع جنگ، به تنهایی عاملی است برای کاهش امنیت زنجیره تامین مواد غذایی. چه رسد به آن که جنگ بین کشورهای اصلی صادرکننده مواد غذایی به وقوع بپیوندد.

جنگ روسیه و اوکراین؛ نگرانی ها از آینده زنجیره تامین را تشدید کرده به گونه ای که نهادهای بین المللی، خواهان همدلی و تلاش دسته جمعی کشورها برای مقابله با عوارض اصلی جنگ که همان گرسنگی است شده اند.

در سال ۲۰۱۶ پیش بینی شده بود آمار گرسنگان تا سال ۲۰۳۰ به ۶۶۰ میلیون نفر خواهد رسید. با بروز پاندمی، برخی منابع از افزایش آمار تعداد گرسنگان به ۸۱۱ میلیون در سال ۲۰۲۰ خبر دادند. هنوز افزایش آمار گرسنگان در صورت تداوم جنگ به روز نشده است.

امروزه نه تنها اقتصاددانان، تحلیلگران و مقامات اقتصادی از وخامت اوضاع زنجیره تامین در آینده نزدیک نگران هستند بلکه عامه مردم نیز می دانند در سالهای آتی به شدت بر آمار افرادی که برای زنده مانی به لقمه بخور و نمیر محتاج خواهند بود بسیار قابل توجه خواهد بود.

صنعت آبزی پروری می تواند امنیت زنجیره تامین غذا را به شدت ارتقا ببخشد.

eFisheryKU

ای فیشری؛ ضامن آینده

ای فیشری، آینده را تعریف می کند. این شعار بنیانگذاران استارتاپ اندونزیایی است که با هدف ایجاد زنجیره ارزش سیستماتیک برای مزارع پرورش آبزیان تاسیس شد.

ای فیشری بر این باور است این صنعت؛ راه حل نهایی برای غلبه بر نگرانی ها از افزایش آمار گرسنگان خواهد بود به شرط آنکه با فناوری ها و علم روز دنیا همگام شود.

بنیان گذار ای فیشری می گوید: پتانسیل این صنعت، بسیار گسترده است اما به این مفهوم نیست که به راحتی می توان به تمام اهداف دست یافت و همت جمعی فعالان و تحلیلگران این را می طلبد.

ای فیشری کیو (eFisheryKU)؛ اپلیکیشن مشارکتی دیجیتال این استارتاپ است که دسترسی تمام فعالان این صنعت را به اطلاعات موجود امکانپذیر می سازد.

در این اپلیکیشن، افراد می توانند با کارشناسان زبده شیلات ارتباط برقرار کند و راهنمایی های لازم را برای افزایش بازدهی دریافت کنند.

ای فیشری اندونزی

افراد در صورت مشاهده هرگونه تغییر حتی تغییر سطح اکسیژن می توانند مشاهدات خود را در سایت بارگذاری کنند و از طریق ارتباط با کارشناسان، راهکارهای مفید دریافت کنند تا از آسیب های ناگهانی به آبزیان استخر مزرعه جلوگیری شود.

همچنین تامین کنندگان این صنف می توانند امکانات و خدمات قابل ارائه را در این اپلیکیشن ثبت کنند و دت اندرکاران مزارع پرورش ماهی نیز با یک کلیک می توانند به مواد اولیه و خدمات موجود دسترسی پیدا کنند. اطلاعات صدها فعال و تامین کننده در این اپلیکیشن ثبت شده است.

در قسمت کابایان (Kabayan) حتی افراد تازه کار می توانند برای مزارع تازه تاسیس خود، سرمایه گذار بیابند. کابایان در فرهنگ بومی مردم برای مفهوم هموطن در گفتگوهای عامیانه استفاده می شود. در این قسمت، افراد می توانند تامین کننده مالی برای مزرعه خود بیایند. تاکنون بسیاری از افرادی که برای راه اندازی مزارع پرورش ماهی و میگو اقدام کرده اند سرمایه گذاران بزرگی پیدا کرده اند.

در بخش لَپَک آیکان (Lapak Ikan) افراد می توانند آبزیان آماده فروش را در زنجیره تامین و توزیع عرضه کنند.

در قسمت آیکان هیداپ (Ikan Hidup) نیز محصولات صید روز به فروش می رسد و افراد می توانند ماهی تازه صید شده از آب دریا را در هر کجای کشور که هستند خریداری و دریافت نمایند.

برخی ماهی ها فقط در فصول خاصی از سال، قابل صید و در دسترس هستند، اما برخی صیادان توانسته اند از طریق کارخانه های پیشرفته، این ماهی ها را با آخرین روش های علمی صنایع غذایی منجمد کنند به گونه ای که ارزش غذایی و کیفیت آنها تغییر نکند.

در قسمت یودانگ بکو (Udang Beku) نیز صیادان می توانند اینگونه ماهیان را در معرض فروش قرار دهند.

eFisheryKU

جبران حظیفه (Gibran Huzaifah)؛ سنگ بنای اولیه ای فیشری را در اکتبر ۲۰۱۳ بنا نهاد اما تا سال ۲۰۱۶، بخش توسعه و تحقیق (R & D) این استارتاپ همچنان در پی یافتن راه حل های جهانی بود. اولین دفتر مرکزی این استارتاپ در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد و حالا این استارتاپ برای هزاران نفر که مشاغلی غیر از ماهیگیری دارند نیز ایجاد اشتغال کرده است. چرخه توزیع و تحویل کالا از محل تولید به دست مصرف کننده، افراد بسیاری را به خود جذب کرده است.

بسیاری از افراد پس از راه اندازی ای فیشری، از رها کردن شغل آبا و اجدادی خود منصرف شده اند و تصمیم گرفته اند در همان مناطق ساحلی به زندگی و امرار معاش ادامه دهند.

خلق اکوسیستم منسجم و پایدار برای مشارکت در استحکام بخشی به امنیت زنجیره تامین از ماموریت های اصلی این استارتاپ عنوان شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =