با وجود مخالفت برخی اعضای اتحادیه اروپا با افزایش نرخ بهره، به نظر می‌رسد اقدامات انقباضی برای کنترل تورم، از یکی دو ماه آتی عملیاتی شود.

اتحادیه اروپا در آستانه افزایش بهره پس از یک دهه

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) درصدد است نرخ بهره را در کشورهای عضو این اتحادیه افزایش دهد. اتخاذ چنین تصمیمی از بیش از یک دهه گذشته، سابقه نداشته است.

بانک مرکزی اتحادیه اروپا مدتی است به دلیل مواضع کمتر تهاجمی خود در زمینه امور مالی در مقایسه با سایر بانک های مرکزی، زیر ذره بین قرار گرفته است.

انتظارات افزایش نرخ بهره به دلیل افزایش نرخ تورم در ماه های اخیر تشدید شده و فعالان بازار از حداقل ۴ مرحله افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری میلادی سخن می گویند.

(Jaochim Nagel

جاچیم نیجل (Jaochim Nagel)؛ مدیر اجرایی بوندس بانک (Bundesbank)؛ بانک مرکزی آلمان می گوید: اقدام صحیح، همین است. در نشست ماه مارس، روسای بانک های مرکزی اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند به خریدهای خالص دارایی خاتمه دهند.

بر اساس آمار و شواهد، به احتمال بسیار زیاد در نشست ماه ژوئن نیز این تصمیم، نهایی و آماده اجرا خواهد شد. پس از آن، اولین مرحله افزایش نرخ بهره را پیش رو خواهیم داشت.

نیجل در ادامه سخنانش بر ضرورت اجرای این اقدامات تاکید کرد و زمان احتمالی آغاز افزایش نرخ بهره را جولای ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) دانست.

وی همچنان با اشاره به هشدارهایش درباره افزایش تورم از زمان نشستن بر این کرسی اشاره کرد و گفت: شتاب گیری افزایش نرخ تورم را این روزها کاملا احساس می کنیم.

dovish hawkish

نیجل به عنوان موافق افزایش اقدامات انقباضی (Hawk)، با افزایش نرخ بهره با هدف کنترل نرخ تورم موافق است.

چندی پیش انتظار رشد اقتصادی اتحادیه اروپا به ۴.۲ درصد برای سال جاری تقلیل یافته بود.

البته این تصمیم، مخالفانی نیز دارد. ایگنازیو ویسکو (Ignazio Visco)؛ رییس بانک مرکزی ایتالیا، مخالف (Dove) افزایش نرخ بهره در این مقطع زمانی است. ویسکو می گوید: این اقدام باید به سه ماه سوم یا پایان سال موکول شود. مهم ترین اصل؛ انجام تدریجی افزایش نرخ بهره است.

Ignazio Visco

این روزها، افزایش قیمت مصرف کننده و به تبع آن، افزایش تورم، احتمال وقوع بحران افزایش هزینه های زندگی را در پی داشته است و بانک های مرکزی برای کاهش قیمت مصرف کننده و کنترل تورم، تحت فشار شدید هستند.

بانک مرکزی انگلیس (BoE) که مدتی است از اتحادیه اروپا خارج شده است، هفته گذشته از افزایش نرخ تورم به بالاترین سطح ۴۰ سال گذشته در این کشور خبر داد. بانک مرکزی انگلیس، در هفته های اخیر، آغاز اجرای افزایش نرخ بهره را تایید کرد.

برخی اعضای بانک مرکزی اتحادیه اروپا بر این باور هستند افزایش قیمت ها مقطعی است و در نیمه دوم سال، تداوم نخواهد داشت. با این باور، در برابر افزایش نرخ بهره در این اتحادیه مقاومت می کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =