وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از درخواست بازنگری دوباره ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از حذف شدگان دریافت یارانه جدید خبر داد و افزود: پرداخت یارانه نان نیز در وزارت کشور در دست بررسی قرار دارد.

درخواست ۴.۵ میلیون حذف شده یارانه برای بازنگری

به گزارش کارآفرین نیوز، حجت‌الله عبدالملکی با اعلام آخرین اقدامات در زمینه تخصیص یارانه ها، بیان داشت: پیش از این تنها مبلغ کمی از یارانه ها به جیب مردم می رفت و بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه به جیب قاچاقچی ها، خارجی ها، تولید کنندگان خارج از کشور می‌رفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه طبق قانون بودجه امسال، ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای باز توزیع یارانه میان مردم در تبصره ۱۴ قرار داده شد، گفت: همچنین ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی و معیشتی در نظر گرفته شده بود که در نهایت دولت تصمیم گرفت مجموع منابع یارانه را به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار دهد..

عبدالملکی با اشاره به حذف دهک های پُردرآمد، افزود: طبق قانون به ویژه قانون جوانی جمعیت باید دهک های پُردرآمد حذف می شدند، بر این اساس دولت تصمیم گرفت در مدیریت جدید ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانه به دهک دهم پرداخت نشود.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات موجود در سامانه رفاه ایرانیان، ۷۳ میلیون نفر یارانه های قبل از این را یارانه دریافت می کردند که ۶۱ میلیون نفر از افراد همزمان یارانه معیشتی و یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت می کردند.

حذف ۵.۹ میلیون نفر از یارانه فروردین

عبدالملکی تصریح کرد: پس از اجرای نظام جدید یارانه ها، طی یک هفته حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر از افراد درخواست بازنگری در اطلاعات خود را ثبت کردند که در حال بررسی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه به حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از افرادی که در فروردین ماه یارانه تعلق می گرفت، در اردیبهشت ماه یارانه ای پرداخت نشد، گفت: در مجموع برای ۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دور اول بر اساس اسناد و مدارک یارانه واریز شده است.

یارانه

وی در واکنش به انتقاد نماینده ها در خصوص قطع یارانه برخی افراد، گفت: براساس قانون باید یارانه دهک های پُردرآمد حذف شود، اما اگر می خواهیم به همه افراد و اقشار یارانه دهیم اینگونه یارانه در اختیار افراد ضعیف جامعه قرار نخواهد گرفت.

عبدالملکی ضمن تاکید بر اینکه باید شناسنامه اقتصادی خانوارها شفاف شود، اظهار کرد: افرادی که درخواست یارانه کرده اند به دو گروه تقسیم می شوند، ابتدا افراد پُردرآمدی که با وجود داشتن دارایی و سرمایه به عنوان یک ایرانی درخواست واریز یارانه دارند و آن را حق خود می‌دانند و دیگر خانواده هایی هستند که با وجود جدا شدن فرزندان آن ها از خانواده و داشتن زندگی مستقل، به دلیل احتساب سرجمع خانواده، یارانه سرپرست خانواده قطع شده است.

بررسی پرداخت یارانه نان در وزارت کشور

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: برخی افراد نیز هستند که به دلیل عدم شفافیت شناسنامه اقتصادی، یارانه آن ها قطع شده است به طور مثال برخی افراد کارپرداز شرکتی هستند و یا دارای صندوق قرض الحسنه خانوادگی هستند به این دلیل یارانه آن ها قطع شده است. بنابراین ما برای ایجاد شفافیت در اطلاعات اقتصادی خانواده ها سریعا سامانه ای را راه اندازی کردیم که از حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که یارانه آن ها قطع شده، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست بازنگری اطلاعات خود را ثبت کرده اند.

یارانه

عبدالملکی تصریح کرد: ما هر روز به ریاست معاون اول رئیس جمهور جلسات خود را با حضور تمامی دستگاه های مربوطه برگزار می کنیم و موضوع مدیریت ارز ترجیحی و پرداخت یارانه ها را بررسی می کنیم، همچنین براساس دستور رئیس جمهور به حساب افرادی که پیش از این یارانه آن ها قطع شده بود، نیز یارانه واریز شد و هر زمان اطلاعات آن ها بررسی و نهایی شد می توانند این یارانه را برداشت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص یارانه نان نیز گفت: وزارت کشور در حال بررسی اطلاعات افراد و حتی اتباع خارجی در کشور است تا یارانه نان در اختیار همه قرار بگیرد البته دولت هنوز بر روی بحث نان به تصمیم نهایی نرسیده و این موضوع به صورت پایلوت در زنجان در حال بررسی است و براساس تصمیم دولت یارانه نان هیچ شخصی حتی اتباع خارجی قطع نخواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.