شماره جدید مجله اکونومیست به بحران غذایی متاثر از امنیت غذایی جهان اشاره کرده و به هشدار درباره کمبود غلات و موادغذایی در آینده‌ای نزدیک پرداخته است. همچنین تصویری با عبارت «فاجعه غذایی در راه است» دارد که اشاره‌ای است به تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین. با چنین شرایطی، گندم ایران چگونه تامین می‌شود و تدبیر دولت برای تامین این کالای اساسی چیست؟

گندم ایران چگونه تامین می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ این اتفاقات جهانی در شرایطی است که ایران از خودکفایی در تولید گندم در سال های ابتدایی دهه ۹۰ به واردکننده گندم در سال های پایانی این دهه تبدیل شد تا جایی که در سال گذشته، بیش از ۷ میلیون تن گندم واردات داشته ایم.

بر اساس آمارهای موجود، در سه دهه اخیر بیش از ۹۶ میلیون تُن گندم وارد کشور شده، به طوری که بیشترین میزان واردات گندم به ترتیب در سال ۱۳۹۳ با ۷ میلیون و ۴۲۹ هزار تن، در سال ۱۴۰۰ با ۷ میلیون و ۷۵هزار تن و در سال ۱۳۸۰ با ۶ میلیون و ۷۷۱هزار تن بوده و کمترین میزان واردات گندم نیز در سال ۱۳۹۷ با واردات کمتر از ۳۶۰ تن و پس از آن در سال ۱۳۹۶ با ۷۴ هزار تن و در سال ۸۴ با ۱۰۵هزار تن رخ داده است.

این پرسش وجود دارد که چگونه و بر اثر چه سیاست هایی، ایران از خودکفایی گندم، به واردکننده گندم تبدیل شد و بیش از نیمی از نیاز خود را از طریق واردات تامین نمود تا دولت سیزدهم باید برای جبران کسری، گندم را بیش از گذشته وارد کند آن هم در شرایطی که جهان در تب و تاب جنگ روسیه و اوکراین، دچار کمبود مواد غذایی از جمله گندم شده است.

حذف هند از معادلات گندم

اکنون سخنگوی گمرک ایران اعلام کرده که ایران در سال گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد و در یک ماهه اول امسال حدود ۳۰۶ میلیون دلار واردات گندم داشته، اما در این لیست، هند که اخیرا اعلام کرده صادرات گندم خود به دنیا را محدود کرده است، دیده نمی شود.

اخیرا دولت هند اعلام کرده جهت حفظ امنیت غذایی خود، صادرات گندم را محدود می‌کند، این تصمیم با اشاره به جنگ اوکراین و تحت تاثیر قرار گرفتن صادرات این کشور در کالای اساسی از جمله گندم بود.

گندم

پیش از این، هند اعلام کرد که جایگزین روسیه و اوکراین در صادرات گندم خواهد شد اما دیری نپایید که این وعده خود را پس گرفت و دولت هند با انتشار بیانیه‌ ممنوعیت صادرات گندم، زنجیره‌های تامین جهانی را در شوک فرو برد.

در هفته گذشته، دولت هند نیز با صدور اطلاعیه ای، ممنوعیت صادرات گندم را با هدف جلوگیری از افزایش قیمت در کشورش اعلام کرد. این تصمیم تنها چند روز پس از آن اتخاذ شد که دولت این کشور خبر از رکورد صادرات هند داده بود. پیش تر اعلام شده بود هند بیش از ۱۰ میلیون تُن در سال، گندم صادر خواهد کرد.

این در حالی است که هند بیش از یک سال است که در لیست خرید گندم ایران نیست.

آن‌طور که سید روح اله لطیفی؛ سخنگوی گمرک ایران اعلام کرده، از سال گذشته تا ابتدای امسال، هند در لیست صادرکنندگان گندم به ایران نبوده و سهمی در واردات این کالا برای ما ندارد.

طبق گزارش سخنگوی گمرک ایران، در سال گذشته از مجموع ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده با ارز ترجیحی برای هفت قلم، بیش از ۷ میلیون تن به ارزش نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار به واردات گندم اختصاص داشته است که نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳۵ درصد در وزن و ۱۹۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

واردات گندم از روسیه، امارات و عراق

در بین کشورهای صادرکننده گندم به ایران، روسیه در رتبه اول قرار دارد؛ به‌ طوری که بیش از ۲.۵ میلیون تن به ارزش ۹۰۴ میلیون دلار از واردات گندم در سال گذشته از این کشور بوده است.

امارات با حدود ۱.۱ میلیون تن به ارزش ۴۰۳ میلیون دلار در رده دوم قرار دارد و بعد از آن عراق است که ۹۴۳ هزار تن به ارزش ۳۲۳.۸ میلیون دلار گندم به ایران صادر کرده است.

گندم

انگلیس با ۵۹۰.۶ هزار تن به ارزش ۲۰۰.۱ میلیون دلار، هلند ۵۲۴ هزار تن به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار، سنگاپور ۳۵۰ هزار تن به ارزش ۱۲۳.۵ میلیون دلار و آلمان ۳۳۷ هزار تن به ارزش ۱۲۲.۲ میلیون دلار دیگر کشورهایی هستند که ایران در سال گذشته از آنها گندم خرید و وارد کرده است.

در لیست صادرکنندگان گندم به ایران در سال قبل، هنگ‌کنگ، ایتالیا، قزاقستان، ترکیه و اوکراین نیز دیده می‌شوند.

روسیه نخست، عراق غایب

اما گزارش سخنگوی گمرک، از واردات گندم در یک ماه اول امسال هم نشان داد که روسیه همچنان رتبه اول صادرکنندگان گندم به ایران را در اختیار دارد، ولی عراق که در سال گذشته، رتبه سوم را داشت، در ماه ابتدایی ۱۴۰۱، در لیست خرید گندم نبوده است.

بر اساس این گزارش در فروردین‌ماه سال جاری، ۷۶۳ هزار تن به ارزش بیش از ۳۰۶ میلیون دلار گندم وارد ایران شده که از این میزان ۱۹۸ هزار تن به ارزش ۷۹ میلیون دلار از روسیه بوده است. امارات نیز با ۱۷۹ هزار تن به ارزش ۷۲ میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین ۱۳۷.۵ هزار تن به ارزش ۵۶.۱ میلیون دلار از سنگاپور، ۱۳۲ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیون دلار از هلند و ۶۳ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیون دلار از آلمان، گندم وارد ایران شده است. قزاقستان و ترکیه نیز دیگر کشورهای صادرکننده گندم به ایران در فروردین ۱۴۰۱ بوده‌اند.

واردات گندم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =