نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران از روز گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و سامانه پایگاه اطلاعات سازمان خصوصی سازی رونمایی شد تا اطلاعات و نحوه واگذاری تمامی شرکت‌ها برای دسترسی عمومی، منتشر شود. طبق آمار سازمان خصوصی‌سازی، ارزش واگذاری سهام و دارایی بنگاه‌های مشمول واگذاری طی دو دهه اخیر به میزان ۲۶۷ هزار میلیارد و ۱۱۲ میلیارد تومان به قیمت جاری بوده است.

۲۰ سال واگذاری‌؛ ۲۶۷ هزار میلیارد تومان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ سازمان خصوصی سازی، ارزش واگذاری سهام و دارایی بنگاه های مشمول واگذاری را طی ۲۰ سال اخیر اعلام کرد.

بر اساس آمار عملکرد سالانه ارزش واگذاری سهام و دارایی بنگاه های مشمول واگذاری، کل عرضه و فروش سهام یا دارایی به عموم متقاضیان طی ۲۰ سال اخیر از ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰ به میزان ۱۳۳ هزار میلیارد و ۲۲۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به قیمت جاری بوده است. (لینک در اینجا)

همچنین واگذاری سهام یا دارایی به شیوه انتقال مستقیم به ذینفعان طی سال ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰ به میزان ۱۳۳هزار میلیارد و ۸۸۲ میلیارد تومان به قیمت جاری بوده است.

خصوصی سازی

داده های سازمان خصوصی سازی نشان می دهد که بیشترین میزان واگذاری سهام و دارایی بنگاه های مشمول واگذاری طی دوره یادشده در سال ۱۳۹۹ به میزان ۴۷ هزار میلیارد و ۱۷۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و کمترین میزان این واگذاری ها در سال ۱۳۸۰ به میزان بیش از ۲۰ میلیارد تومان بوده است.

بر این اساس، همچنین بیشترین واگذاری سهام یا دارایی به شیوه انتقال مستقیم به ذینفعان طی دو دهه اخیر در سال ۱۳۹۹ به میزان ۷۵ هزار میلیارد و ۳۵۶ میلیارد تومان بوده و کمترین میزان این واگذاری ها در سال ۱۳۸۱ به میزان حدود ۸ میلیارد تومان بوده است.

آمارهای واگذاری ها نشان می دهد که کل واگذاری ها در سال ۱۳۹۹ بیشترین میزان را داشته و به رقم ۱۲۲ هزار میلیارد و ۵۳۴ میلیارد تومان رسیده است. (لینک واگذاری ها به تفکیک در اینجا)

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =