معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه دولت با حذف ارز ترجیحی یکی از موتورهای تورم‌زایی را خاموش کرد، گفت: ارز ترجیحی از اهداف خود دور شده بود و بر ضد خود عمل می‌کرد.

موتور تورم‌زایی خاموش شد

به گزارش کارآفرین نیوز، محمدهادی سبحانیان با اشاره به دور شدن ارز ترجیحی از اهداف اصلی خود، پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را باعث ایجاد رانت، فساد و تورم دانست و افزود: با اقدام دولت سیزدهم در حذف ارز ترجیحی، یکی از موتورهای مهم خلق تورم خاموش شد.

معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: هدف دولت در سال ۹۷ از تخصیص ارز ترجیحی، تثبیت قیمت ها بود. با این حال نه تنها تثبیتی در کار نبود، بلکه قیمت کالاهایی که ارز ترجیحی دریافت کردند در مواردی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد داشته است.

سود دهک‌های بالا از ارز ۴۲۰۰ تومانی

سبحانیان اختصاص یارانه بیشتر به ثروتمندان، ایجاد فساد و رانت، عدم واردات به ازای ارز تخصیصی، افزایش قیمت کالاهای اساسی بیش از مقادیر واقعی، واردات بیش از نیاز کشور، عرضه کالاها در داخل به قیمتی بالاتر از واردات و قیمت مصوب و قاچاق صادراتی را از جمله مواردی دانست که ارز ترجیحی را از هدف اصلی خود دور کرده است.

وی با اشاره به اینکه از دیگر اهداف اختصاص ارز ترجیحی، استفاده بیشتر دهک های پایین از یارانه بوده است، ادامه داد: طبق آمارها، استفاده دهک های بالا از یارانه نسبت به دهک های پایین، بیشتر بوده است.

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: آنچه برای دولت مسجل شد، این است، سیاست ارز ترجیحی کارآمد نبوده و بر ضد خود عمل کرده و به اقتصاد کشور نیز لطمه زده است.

سبحانیان افزود: دولت حتی بیش از پولی که از آزادسازی قیمت ها به دست آورده را یارانه پرداخت کرد و ملاحظات اجتماعی آن را نیز رعایت کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =