یک کارشناس اقتصادی گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای، جلوگیری از سوءاستفاده‌ها، احتکار و افزایش قیمت کالاهایی که در برنامه دولت نبوده باید دنبال شود و دولت حوزه نظارت‌ها بر بازار را تقویت و تشدید کند.

تشدید نظارت؛ اقدام دوم اصلاح نظام یارانه‌ها

عباسعلی نوری در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مصرف کنندگان، تصریح کرد: مسئله پرداخت یارانه به افراد در بیشتر کشورها به اشکال مختلف اجرا شده و پدیده جدیدی نیست اما آنچه اهمیت دارد، مشخص شدن اهداف پرداخت چنین مبالغی است که حمایت از مردم و افزایش قدرت خرید آنان عنوان شده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: اصلاح نظام یارانه ای و افزایش مبلغ آن از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به دلیل افزایش قیمت هایی که در بازار اتفاق افتاده و با توجه به اینکه نرخ کالاهایی که مشمول افزایش نبودند، بالا رفته تاثیر قابل توجهی در افزایش قدرت خرید مردم نداشته است.

وی گفت: برخی محتکران و سوءاستفاده گران از این فرصت استفاده کردند و قیمت کالاهایشان را افزایش دادند که این باعث شده از نظر ارزشی، تغییری در یارانه پرداختی که افزایش چند صد هزار تومانی داشته، احساس نشود و گرانفروشی اتفاق بیفتد.

نوری با بیان اینکه بازار نیاز به نظارت بیشتری برای جلوگیری از افزایش قیمت ها دارد، تصریح کرد: طبق اعلام دولت قرار بر این بود که قیمت چند قلم کالا با اصلاح نظام یارانه ای افزایش پیدا کند، اما اکنون قیمت بیشتر کالاهایی که تا پیش از این یارانه ای به آن ها تخصیص پیدا نمی کرد، افزایش پیدا کرده و لازم است نظارت ها برای کنترل قیمت ها در بازار در عمل افزایش پیدا کند و تشدید شود.

قیمت کالاها در بازار

وی اضافه کرد: از این جهت معتقدیم که افزایش مبلغ یارانه پرداختی تاثیری در افزایش قدرت خرید مردم نداشته که قیمت کالاها متناسب با مبلغی که واریز شده، افزایش پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: برخی مسئله لزوم افزایش مبلغ یارانه از ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان را مطرح می کنند و معتقدند که بالا بردن این رقم می تواند در افزایش قدرت خرید مردم موثر و حمایت مطلوبی باشد، اما واقعیت آن است که افزایش مبلغ یارانه پرداختی در صورت عدم کنترل قیمت ها در بازار، نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =