شرکت بین‌المللی خدمات بلاکچین با حمایت و پشتیبانی شرکت‌های دولتی چین در حال راه‌اندازی است، اما دیدگاه عمومی فعالان این صنعت از ماهیت حامیان موجب می‌شود ورود و استفاده از خدمات تعریف شده، با تاخیر و تردید اتفاق بیفتد.

"اسپارتان"؛ شبکه بلاکچین چینی در راه است

به گزارش کارآفرین نیوز، در راستای تصمیم پکن برای تبدیل فناوری به اولویت اصلی کشور، شرکت بلاکچین چینی، اولین توسعه بین المللی خود را با پشتیبانی دولت آغاز خواهد کرد.

شبکه خدمات مبتنی بر بلاکچین (BSN)، خود را به عنوان فروشگاه چندمنظوره ای معرفی می کند که اپلیکیشن های بلاکچین را در بستر محاسبات ابری چیدمان می کند، کاری که می توانست پُرهزینه و زمان بَر باشد. هدف این شبکه، ایجاد ارتباط میان بلاکچین ها است که به کسب و کارها کمک می کند فناوری ها را گسترش دهند.

کاربرد بلاکچین که اخیرا در صنایع بزرگ رواج یافته است ردیابی منبع تولید و اطمینان از صحت و سلامت محصول تولید شده توسط مشتری است. بسیاری از برندها از خدمات بلاکچین شرکت های بزرگ مانند آمازون استفاده می کنند و خود، بلاکچین مستقل ندارند.

شرکت هنگ کنگی رِد دِیت تکنولوژی (Red Date Technology)، یکی از اعضای موسس این شبکه خدمات (BSN) است. یفان هی (Yifan He)؛ مدیرعامل این شرکت در گفتگو با سی ان بی سی اعلام کرد: شبکه بلاکچینی در ماه آگوست، پروژه بین‌المللی شبکه اسپارتان (BSN Spartan Network) را راه اندازی خواهد کرد.

بلاکچین

بلاکچین با رونق بیت کوین، برجسته و شناخته شد اما از آن زمان تاکنون، تعاریف و کاربردها تفاوت بسیاری پیدا کرده است. حالا نام بلاکچین به سیستمی از دفتر کل های مشترک (ledgers) از فعالیت ها گفته می شود که می تواند در دسترس و معرض دید همگان قرار گیرد یا همچنان خصوصی باقی بماند و فقط افراد تعریف شده ای به آن دسترسی داشته باشند.

بیت کوین؛ نمونه بارز یک بلاکچین عمومی است.

البته به دلیل قوانین سختگیرانه دولت چین برای کوین های دیجیتال، قرار نیست شبکه های خدمات بلاکچین BNS با هیچ یک از رمزارزها، عملیات اجرایی داشته باشد.

مدافعان و طرفداران فناوری بلاکچین می گویند این فناوری، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت فرایندهای کسب و کار را در پی خواهد داشت. شی جین پینگ؛ رییس جمهور چین نیز با تاکید بر لزوم گسترش فناوری، آن را اولویت ملی کشورش نامید.

توسعه بین المللی و فرامرزی، انگیزه اصلی راه اندازی شبکه خدمات BSN است. در نهایت، شبکه اسپارتان متشکل از شش بلاکچین عمومی خواهد بود که با ارزهای دیجیتال، عملیات اجرایی نخواهند داشت. یک نمونه از بلاکچین های عمومی، نسخه غیرکریپتویی بلاکچین اتریوم (Ethereum) خواهد بود.

هی (He) می گوید: معاملات و تراکنش های بلاکچینی نیز مستلزم پرداخت هزینه است، اما در این شبکه، هزینه تراکنش ها به دلار پرداخت می شود و اِتِر (Ether) رد و بدل نخواهد شد.

هدف از راه اندازی این سیستم، کاهش هزینه ها برای استفاده از زنجیره های عمومی عنوان شده است. به گونه ای که سیستم های سنتی فناوری اطلاعات (IT) و کسب و کارهای بیشتری می توانند از زنجیره های عمومی به عنوان بخشی از سیستم خود استفاده کنند.

چالش‌های پیش‌رو

- هی (He) می گوید: بسیاری از افراد، شبکه خدمات بلاکچین BSN را به دلیل پشتیبانی دولت چین از این شبکه، خطرناک و غیر قابل اطمینان توصیف می کنند. اما به عنوان یکی از اعضای هیات موسس این شبکه تاکید می کنم که اسپارتان، منبع باز (Open Source) یا متن باز خواهد بود و توسعه دهندگان اولیه، اجازه دسترسی به کد منبع برای تهیه کنندگان به صورت اختصاصی نخواهد بود.

وی می افزاید: به همین دلیل است که با سایر پروتکل های اصلی زنجیره عمومی در حال رایزنی هستیم تا آنها را متقاعد کنیم روند اصلی کار، زنجیره عمومی غیرکریپتویی است.

- وی تاکید می کند: می پذیریم که عدم حضور رمزارزها در فهرست محصولات ما، یک چالش بزرگ است. بنابراین می دانیم که در یکی دو سال اول، پذیرش اسپارتان بسیار مشکل خواهد بود چون اکثر افراد فعال در صنعت بلاکچین، اطلاعات چندانی ندارند و فقط کریپتو را می شناسند.

بلاکچین

- معضل بعدی در راه توسعه بین المللی این شبکه، تصور افراد از ماهیت حامیان این شبکه است.

مرکز اطلاعات دولتی چین (SIC)، یکی از حامیان این شبکه است. این مرکز از شرکت های تابعه کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات (NDRC) است که مرجع برنامه ریزی های کلان اقتصادی چین محسوب می شود.

چاینا موبایل (China Mobile)؛ شرکت مخابرات دولتی چین نیز، پشت این پروژه ایستاده است.

هی می افزاید: به محض آغاز به کار شبکه در آگوست ۲۰۲۲، به سرعت منبع باز را اعلام می کنیم و با بسیاری از شرکت های غربی همکاری خواهیم کرد. باز هم تاکید می کنم این شبکه، متن باز خواهد بود و ما هیچ دسترسی ویژه ای نخواهیم داشت.

وی همچنین تاکید می کند: افراد می توانند کد های پشت پرده را بررسی کنند تا اطمینان پیدا کنند هیچ دسترسی در پشت پرده برای دولت چین ایجاد نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =