در حالی رییس‌جمهور کشورمان، پس از تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و قطر، امروز عازم عمان شد که آن را در راستای توجه دولت به همسایگان و گسترش روابط دانست و به گفته ناظران، رایزنی در مورد برجام نیز از جمله اهداف این سفر است، اما این موضوع که جایگاه عمان در اقتصاد کشورمان چگونه است، در ارزیابی این روابط موثر خواهد بود تا جایی که در سال گذشته، تجارت غیرنفتی ایران با عمان ۵۳ درصد رشد داشته است.

جایگاه عمان در اقتصاد ایران کجاست؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ طی روزهای گذشته پیش از سفر رییس جمهور، چند تن از وزرا و هیاتی ۵۰ نفره از تجار و فعالان اقتصادی کشورمان به‌ منظور ایجاد زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، به عمان سفر کرده بودند و اکنون رئیس جمهور به دعوت رسمی «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و در راس هیاتی بلندپایه، به این کشور سفر می کند.

خبرگزاری رسمی عمان در گزارشی که دیروز منتشر کرد، نوشت: سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران از روابط تاریخی برخوردارند که همکاری های مشترک طی ۵۰ سال گذشته و منافع متقابل و حُسن همجواری آن را قوی تر کرده است.

عمان

در این گزارش آمده است: دو کشور ایران و عمان تلاش دارند که در بخش اقتصادی به ویژه ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و تنوع بخش های اقتصادی بیشترین بهره را ببرند، زیرا میزان مبادلات تجاری میان این دو کشور در سال گذشته به یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار رسید.

همچنین مجموع شرکت های سرمایه گذاری ایرانی در عمان به دوهزار و ۷۱۰ شرکت رسید که از این میان یکهزار و ۱۶۳ شرکت به طور کامل تحت مالکیت سرمایه گذاران ایرانی بوده و یکهزار و ۵۴۷ شرکت دیگر با شراکت ایرانی- عمانی است.

عمان چگونه کشوری است؟

عمان در حالی عنوان قدیمی ترین دولت مستقل را در میان کشورهای عربی داراست که همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد آن، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولیدکننده متوسطی است، کشاورزی و ماهی‌گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند و منبع جایگزین دیگر آن، گردشگری است.

تاریخ عمان نشان می‌دهد که در دوران ساسانیان از سال‌های (‌۲۲۶ - ۶۱۰ م) تحت حاکمیت امپراتوری ساسانی بوده و اکنون با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن، مرز مشترک دارد و قرارگیری این کشور در دیگر سوی تنگه هرمز، به آن موقعیت استراتژیک داده است.

عمان

عمان طی سه دهه اخیر، روابط حسنه ای با ایران داشته و همواره سعی کرده که مناسبات خود را با ایران گسترش دهد و با حدود ۶ میلیون نفر جمعیت، از میانگین سنی جوانی برخوردار است و برخی از بخش های آن مانند جزیره ماسیره، بهلا، صلاله، جبل اخدار و نزوی که جاذبه های گردشگری دارند توانسته در کنار فروش نفت، اقتصاد این کشور را متحول نماید و جزو کشورهایی قرار دهد که میان زندگی و کار، تعادل مناسبی برقرار است.

در یک جمع بندی کلی، سفر رییس جمهور را می توان با اهداف اقتصادی و با توجه به سیاست‌های دولت سیزدهم که به‌دنبال تقویت ارتباط با همسایگان آبی و خاکی است، دانست.

رشد ۵۳ درصدی تجارت غیرنفتی

در همین خصوص، سخنگوی گمرک، از رشد ۵۳ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با عمان خبر داد.

سید روح اله لطیفی؛ سخنگوی گمرک در مورد تجارت غیر نفتی ایران و عمان گفت: تجارت غیر نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با کشور عمان چهار میلیون و ۱۹۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بود که نسبت به سال قبل ۲۷ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

عمان

سهم صادرات ایران به عمان از این میزان تجارت دو میلیون و ۲۸۳ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۷۱۶ میلیون دلار بوده که با رشد ۱۴ درصدی در وزن و ۶۳ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی همچنین در مورد واردات از عمان توضیح داد: واردات کشورمان از عمان هم یک میلیون و ۹۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۶۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بود که ۴۹ درصد در وزن و ۴۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال ۱۴۰۰ بود.

از سوی دیگر، ذرت، زغال سنگ، روغن و دانه های روغنی، گندم، جو، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات راه سازی، مواد معدنی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا و لوازم یدکی از مهم ترین کالاهایی بود که از سوی شرکای عمانی خریداری شد و به کشورمان وارد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =