با اینکه هنوز آیین‌نامه جدید واردات خودرو ابلاغ نشده، مطرح شدن لغو این ممنوعیت روی کاهش نرخ برخی مدل خودروهای داخلی در بازار اثرگذار بوده است.

بازار خودرو در انتظار آزادسازی واردات

به گزارش کارآفرین نیوز، چند روزی از تصویب مصوبه آزادسازی واردات خودرو در هیات دولت می گذرد و طبق اعلام های رسمی که صورت گرفته، قرار است آیین نامه آن به زودی ابلاغ شود.

با توجه به اینکه بازار خودرو ایران اکنون انحصاری است آزادسازی واردات علاوه بر رفع انحصار، کاهش قیمت خودروها را به دنبال خواهد داشت و به متعادل شدن میزان عرضه و تقاضا منجر می شود.

البته بهتر این است که برای واردات خودرو به جای خودروهای لوکس و گران قیمت، اولویت با خودروهای اقتصادی باشد.

هر چند که سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز به تازگی در این خصوص اعلام کرد: در آیین نامه جدید واردات خودرو، انحصاری نداریم و دنبال این هستیم که خودروی اقتصادی به جای خودروی گران قیمت و تجملاتی وارد شود و تمرکز بیشتر بر واردات خودروی اقتصادی است.

با اینکه هنوز آیین نامه جدید واردات خودرو ابلاغ نشده، مطرح شدن لغو این ممنوعیت روی کاهش نرخ برخی مدل خودروهای داخلی در بازار اثرگذار بوده و طی روزهای اخیر شاهد افت قیمت چند میلیون تومانی برخی مدل ها بوده ایم.

بنابراین می توان امید داشت که با لغو ممنوعیت واردات، خودروهای با کیفیت با قیمت مطلوبی به دست مصرف کنندگان برسد و دیگر مردم مجبور نباشند برای خرید خودرو بی کیفیت هزینه گزافی متحمل شوند.

علاوه بر آن، انتظار می رود با رقابتی شدن فضای بازار شرکت های خودروساز عزم خود را جزم و سطح کیفی تولیداتشان را ارتقا دهند تا مشتریان آن ها رغبت به خرید محصولات داخلی داشته باشند.

بازار خودرو

بررسی ها نشان داده که طی روزهای گذشته و بعد از مطرح شدن مسئله لغو ممنوعیت واردات، خودروهای پراید ۱۱۱ با ۵ میلیون تومان کاهش به قیمت ۲۰۴ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ با ۳ میلیون تومان کاهش به قیمت ۱۷۳ میلیون تومان در بازار مورد معامله قرار گرفتند.

همچنین، خودروهای تیبا صندوق دار با کاهش ۲ میلیون تومانی به قیمت ۱۹۶ میلیون تومان و تیبا هاچ بک آپشنال با کاهش ۳ میلیون تومان به قیمت ۲۱۲ میلیون تومان، کوییک دنده ای با کاهش ۱ میلیون تومانی به قیمت ۲۱۵ میلیون تومان و ساینا EX با کاهش ۲ میلیون تومانی به قیمت ۲۱۷ میلیون تومان خرید و فروش شده است.

علاوه بر آن، خودروهای ۲۰۶ تیپ ۲ نیز با کاهش ۸ میلیون تومانی به قیمت ۳۰۵ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۵ با کاهش ۵ میلیون تومانی به قیمت ۳۵۰ میلیون تومان، ۲۰۷ دنده ای با کاهش ۱۰ میلیون تومانی به قیمت ۴۰۶ میلیون تومان، پژو پارس LX با کاهش ۷ میلیون تومانی به قیمت ۳۷۷ میلیون تومان در بازار نرخ گذاری شده است.

برخی کارشناسان معتقدند، آزادسازی واردات کاهش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی که از قبل وارد شده اند را در پی خواهد داشت و حباب قیمتی این بازار شکسته خواهد شد. در حال حاضر نیز به دلیل اینکه تعیین تکلیف لغو ممنوعیت واردات خودرو به مراحل پایانی خود نزدیک شده و احتمال آزادسازی آن بیش از پیش قوت گرفته، برخی از خریداران معطل ابلاغ آیین نامه مربوطه و ورود خودروهای جدید به امید کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی هستند و ممکن است بعد از انجام آن شاهد رونق خرید و فروش ها باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =