رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران پیشنهاد کرد که دولت زمینه پرداخت تسهیلات حمایتی با سود ۴ درصد را برای خانوارهای فاقد مسکن فراهم کند، چون در حال حاضر نرخ سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن بالا است.

پرداخت تسهیلات مسکن ۴ درصد به مستاجران

به گزارش کارآفرین نیوز، برخلاف بسیاری از کشورها مسکن در ایران به عنوان کالایی سرمایه ای تلقی شده و همین امر برهم خوردن نظم این بازار را به دنبال داشته است.

طی سال های اخیر که اقتصاد کشور در وضعیت نامناسبی قرار گرفته، بسیاری از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار مسکن رو آوردند و این امر در کنار بالا رفتن نرخ تورم و کمبود تولید مسکن، باعث افزایش شدید قیمت ها در این بازار شده و این تغییرات روی رشد نرخ ها در بازار رهن و اجاره نیز اثرگذار بوده و مستاجران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

هر چند طرح ها و مصوبات متعددی به منظور بهبود وضعیت بازار مسکن در دستور کار قرار گرفته، اما به دلیل ضعف های نظارتی و نبود ضمانت اجرایی، آنطور که باید شاهد اثربخشی این برنامه ها نبودیم، از جمله تعیین سقف افزایش اجاره بها.

البته، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرد: برای جلوگیری از افزایش نرخ اجاره و ضمانت اجرایی قراردادها، آژانس های املاک به سامانه وزارت راه و شهرسازی متصل می شوند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه مسکن افزایش اجاره بها است. آنچه مشخص شده حداکثر افزایش نرخ اجاره مسکن در تهران ۲۵ درصد است.

قاسمی درباره ملاک افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها، گفت: کار کارشناسی ستاد تنظیم بازار صورت گرفته و در گذشته هم این را داشتیم. امسال با توجه به افزایش تورم ستاد تنظیم بازار با رقم ۲۵ درصد موافقت کرد و بیش از این قابل افزایش نیست. بنابراین هر بنگاه املاکی بالاتر از سقف تعیین شده قراردادی منعقد کند، تخلف محسوب می شود و جزو مصوبات تنظیم بازار است که با آن برخورد شود.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: افزایش اجاره بها بیش از ۲۵ درصد، بر اساس کد رهگیری کاملا مشخص است و می توانیم تشخیص دهیم که اجاره مسکن در یک واحد چه میزانی بوده و امسال چه میزانی افزایش می یابد. توافق پشت پرده موجر و مستاجر نیز یک تخلف بزرگ محسوب می شود و گزارش آن پنهان نمی ماند و در صورت گزارش شدن، برخورد جدی صورت می گیرد و کسانی که به این شیوه عمل کنند حتما پشیمان می شوند.

بازار مسکن

این در حالی است که مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با کارآفرین نیوز معتقد است: اتصال آژانس های املاک به سامانه وزارت راه و شهرسازی منتفی و زیرساخت های انجام چنین کاری وجود نداشته و غیرممکن است.

وی با اشاره به اینکه برخی مالکان حاضر به رعایت سقف افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها نیستند، افزود: اجرای چنین مصوباتی برای کنترل بازار و فشار بر مالکان باعث ایجاد درگیری هایی بین موجر و مستاجر می شود و عملا بی نتیجه و بی تاثیر است. تداوم این فشارها بر مالکان و سرمایه گذاران باعث از بین رفتن رغبت آن ها به سرمایه گذاری در بخش مسکن می شود و آنان را به سمت سرمایه گذاری در بازارهای خارجی از جمله ترکیه هدایت می کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: به جای تعیین سقف افزایش اجاره بها بهتر است تسهیلات با کمترین سود به مستاجران و خانوارهای فاقد مسکن اعطا شود. تخصیص تسهیلات ۱۸ درصدی به مستاجران و متقاضیان خرید خانه، فقط به نفع بانک ها بوده و جز ضرر، عایدی برای مستاجران ندارد؛ اگر این تسهیلات حمایتی است که باید با سود ۴ درصد به متقاضیان تخصیص پیدا کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =