مرکز آمار ایران با اعلام نرخ بیکاری ۹.۲ درصدی سال ۱۴۰۰، تعداد شاغلان این سال را ۲۳ میلیون و ۴۴۷ هزار نفر و نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله را نیز ۱۶.۵ درصد برآورد کرد.

نرخ بیکاری سال ۱۴۰۰؛ ۹.۲ درصد و شاغلان ۲۳.۴ میلیون نفر

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۴۰۰ به میزان ۹.۲ درصد بوده و در این سال، ۴۰.۹ درصد افراد ۱۵ ساله و بیشتر کشور از نظر اقتصادی فعال بوده اند. به بیانی، حدود ۴۱ درصد از جمعیت کشور در سال گذشته در گروه شاغل و یا بیکار قرار داشته اند.

شاخص نرخ بیکاری و نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته به نسبت سال ۹۹، به میزان ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

در سال گذشته، ۲۳ میلیون و ۴۴۷ هزار نفر از جمعیت کشور شاغل بوده اند که به نسبت سال قبل از آن، بیش از ۱۸۰ هزار نفر افزایش داشته است.

بخش خدمات در سال گذشته بیشترین میزان شاغلان را به میزان ۴۹.۸ درصد داشته و ۳۳.۸ درصد نیز در بخش صنعت و ۱۶.۳ درصد هم در بخش کشاورزی بوده اند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٧ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ١٤٠٠ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال ۹۹ تغییری نداشته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله در سال ١٤٠٠ نشان می‌دهد که ١٦,٥ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ۹۹، به میزان ٠.٢ درصد کاهش یافته است.

از سویی، بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال١٤٠٠ نشان می‌دهد که ١٠,٢ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.٨ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ١٤٠٠ جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ٤٣,٥ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =