وزیر صمت در جریان بازدید از شرکت های ایران‌خودرو و سایپا از تحقق برخی مفاد فرامین رییس‌جمهوری خبر داد و اعلام کرد: امروز تا حدود زیادی مشکل تولید خودرو حل شده است.

صنعت خودرو در مسیر بازگشت به رونق

به گزارش کارآفرین نیوز، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهوری ۱۱ اسفندماه سال گذشته در بازدید سرزده از ایران خودرو دستوراتی را جهت بهبود شرایط تولید و عرضه خودرو صادر کرد.

در این دستورات آمده است: تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد. ظرف دو سال آینده، حداقل یک خودروی اقتصادی با ساختار به روز، تولید و عرضه شود. در سال ۱۴۰۱ حداقل تولید ۳ خودروی قدیمی متوقف و ۳ خودرو جدید با کیفیت مطلوب تولید و عرضه شود.

تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد. نسبت به تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپو شده در انبارهای شرکت‌های خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر ظرف دو ماه آینده، اقدام شود.

همچنین، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف ۳ ماه آینده رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

ضمن حذف تدریجی روند قرعه‌کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف‌سازی لازم در آن صورت گیرد. از ابتدای سال ۱۴۰۱ پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش‌فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود.

علاوه بر آن، هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت ب

خودرو

ا رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است. هر ساله حداقل ۲۰ هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت داخلی ویا خارجی برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ مطلقا ممنوع است. خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال ۱۴۰۱، می‌بایست حداقل با ۳ سال یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر، ضمانت شوند. واگذاری مدیریت دولتی شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر ظرف ۶ ماه آینده به بخش غیر دولتی تعیین تکلیف شود.

پیرو این دستورات هشت ماده ای رئیس جمهوری، بازدید اول وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت های خودروسازی ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ و بازدید دوم ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ انجام شد و طی روزهای گذشته نیز سیدرضا فاطمی امین (وزیر صمت) برای سومین بار به بازدید از ایران‌خودرو و سایپا پرداخت.

وزیر صمت در جریان این بازدید ضمن اشاره به رشد قابل توجه خودروسازی کشور در ۶ ماه گذشته و رفع تدریجی مشکلات مبتلا به این صنعت، از تحقق برخی مفاد فرامین رییس‌جمهوری خبر داد و اعلام کرد: امروز تا حدود زیادی مشکل تولید خودرو حل شده است.

خودرو

به گفته فاطمی امین، سال گذشته ۷۰ هزار خودرو ناقص در کف پارکینگ خودروسازان وجود داشت و متوسط عبور مستقیم خودرو در شرکتی نظیر سایپا تنها ۱۸ درصد بود که مشکلات زیادی را ایجاد می‌کرد. امروز عبور مستقیم خودرو از خط تولید به بازار در ایران خودرو به ۱۰۰ درصد و در سایپا به ۹۷ درصد رسیده و از این پس باید بیشتر روی محصولات جدید متمرکز باشیم.

وزیر صمت تصریح کرد: خودروهایی همچون تارا و شاهین از کیفیت مناسبی برخوردارند، اما قیمت های بالایی دارند که برای آحاد جامعه قابل دسترس نیستند. در تلاشیم خودروهایی با قیمت هایی پایین تر در کشور تولید کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =