در حالی که ایران در جایگاه چهارمین کشور واردکننده برنج در دنیا قرار دارد و میزان واردات برنج مورد نیاز سالانه به ۱.۲ میلیون تُن می‌رسد و بخش مهمی از آن از طریق هند تامین می‌شود، هند به عنوان صادرکننده مهم این کالای اساسی در نظر دارد صادرات برنج را ممنوع اعلام کند.

امسال برنج هندی به ایران می‌رسد؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ واردات برنج که به اعتقاد برخی فعالان بازار، بی رویه است و تولید این محصول را در داخل کشور دچار اختلال می کند، در شرایطی افزایش یافته که قیمت برنج نیز صعودی بوده و خرید برنج ایرانی برای خیلی از خانواده های ایرانی، سخت و دشوار شده، به طوری که فروش برنج خارجی که قیمت پایین تری دارد، افزایش یافته است.

اگرچه برنج جزو کالاهای اساسی است و توسعه تولید بجای واردات، نقش موثری در رشد اقتصادی دارد، اما رواج کشت این محصول در برخی استان ها تا آنجا باعث کم آبی شد که دولت برای کشت برنج در خارج از استان های گیلان و مازندران، محدودیت ها و ممنوعیت هایی را قائل شد.

از آنجا که نیاز سالانه برنج ایران حدود ۳ میلیون تن با سرانه مصرف ۳۶ کیلویی ایرانیان است، جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران، تاکید دارد که در داخل کشور ۲.۲۵ میلیون تن برنج تولید می شود لذا فقط به واردات ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برنج نیاز داریم، اما در سال گذشته یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن برنج، واردات داشته ایم.

هند و پاکستان تامین کنندگان برنج ایران

هر چند کیفیت برنج ایرانی از برنج های وارداتی بهتر است اما عدم تولید برنج، متناسب با نیاز بازار باعث می شود که واردات این کالا شکل بگیرد. اصولا کشورهای جنوب شرقی آسیا بهترین مکان برای پرورش انواع برنج هستند و معمولا برنج مورد نیاز ایران از این خطه تامین می گردد زیرا با ارزان تر بودن برنج این کشورها، منطقی ترین راه حل ممکن برای تامین برنج مورد نیاز کشور است.

برنج هندی

برنج های وارداتی ایران معمولا از سه کشور هند، پاکستان و تایلند تامین می شود تا جایی که برخی واردکنندگان از تزریق یک سوم برنج صادراتی هند به بازار ایران خبر می دهند چرا که نزدیکی موقعیت جغرافیایی ایران به کشور هند و کیفیت بالای کالاها و مواد غذایی هندی، تجارت با این کشور را به یکی از تجارت های بسیار پُرسود برای تاجران و بازرگانان ایرانی تبدیل کرده است، به همین دلیل تمایلی به از بین رفتن این تجارت ندارند بالاخص اینکه در سال های گذشته، برای واردات برنج ارز ترجیحی نیز به واردکنندگان تعلق می گرفت.

البته ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت محصول کشاورزان داخلی از برنامه هایی است که اجرا می شود اگرچه این کار به منظور حمایت از تولیدات داخلی انجام شده، ولی اغلب با قطع واردات برنج، به دلیل اینکه درخواست برای برنج وارداتی در بازار، زیاد بود، باعث گران تر شدن آن می شد، حتی کشاورزان به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید برنج ایرانی، قیمت برنج ایرانی را نیز تا حد زیادی بالا می بردند.

تاثیر ممنوعیت واردات فصلی در قیمت برنج

با آغاز جنگ روسیه و اوکراین شاهد بالا رفتن قیمت غلات و سایر محصولات کشاورزی در بازارهای جهان بودیم چرا که کشورها تلاش دارند میزان ذخایر احتیاطی خود در زمینه غذا را افزایش دهند و حتی کشوری مانند چین بخشی از کسری گندم خود را با واردات برنج جبران کرد تا جایی که پیش از اعلام ممنوعیت صادرات برنج هند، نرخ برنج خارجی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد، اما تصمیم مجلس برای کاهش تعرفه و حقوق واردات برنج از ۴ درصد به یک درصد باعث شد که قیمت داخلی این کالا، چندان افزایش نیابد.

واردات برنج

از سوی دیگر، در ابتدای امسال با عدم استقبال بازار از برنج تایلندی، مصوبه‌ای در ستاد تنظیم بازار تصویب شد که بنا به آن واردات برنج تایلندی ممنوع شد.

در سال گذشته که روند رشد قیمت برنج در داخل ایران افزایش یافت، ممنوعیت فصلی واردات برنج، با هدف تنظیم بازار، لغو شد تا با واردات برنج خارجی، قیمت برنج، افزایش تصاعدی نداشته باشد. این ممنوعیت هر ساله از مردادماه آغازو تا پایان آبان ماه که فصل برداشت برنج ایرانی است، ادامه دارد.

و اما هند

هند با ایجاد بانک بذر آسیا در راستای انقلاب سبز خود، یک هزار و ۴۳۰ نوع دانه برنج ذخیره شده و هزاران نوع بذر دیگر دارد که بازوی قدرتمند این کشور برای رقابت با سایر کشورها در منطقه و جهان در عرصه صادرات محصولات کشاورزی به ویژه برنج است.

هند پس از چین، دومین تولیدکننده بزرگ برنج در جهان است تا جایی که ۵۰ میلیون خانوار هندی در کار تولید برنج هستند و برآوردها حاکی از آن است که تولید برنج در هند به ۱۵۰ میلیون تن نیز می رسد که در ۴۵ میلیون هکتار زمین کشت می شود.

بر این اساس، پس از تامین برنج مورد نیاز مردم هند، سالانه قریب ۲۰ میلیون تن برنج هندی صادر می شود که ایران، عربستان، کویت، امارات، آمریکا و انگلیس بزرگترین مشتریان آن هستند.

مهم ترین اقدام دولت هند برای توسعه کشت برنج، کمک کردن به ایجاد بانک بذر برنج در۶۵۰ نقطه از هند است تا کشاورزان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و بذرهای با کیفیت و ارزان تهیه کنند و البته با استفاده از این بذرهای با کیفیت، محصول بیشتری برداشت کرده و درآمد خود را افزایش دهند.

برنج هندی

اما اکنون دولت هند در حالی که صادرات گندم و شکر را برای تامین نیاز داخلی محدود کرده، این بار به فکر ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات برنج افتاده است.

محدود شدن صادرات گندم و شکر هند بازارهای جهانی را شوکه کرد، هند بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است و هرگونه اختلال در صادرات برنج هندی نیز می‌تواند بر امنیت غذایی جهان تاثیر داشته باشد و فشار تورمی را افزایش دهد.

خبرهای ممنوعیت صادرات برنج در حالی منتشر شد که کمیته وزارتی هند، وضعیت ذخایر برنج در هند را مورد بحث قرار داد و با توجه به وجود ذخایر عظیم برنج تصمیم گرفت در شرایط فعلی محدودیتی برای صادرات این محصول درنظر نگیرد.

اما از آنجا که خرید گندم برای برنامه کمک غذایی هند، نصف سال گذشته بوده، مقامات هندی درنظر دارند به جای گندم، برنج ارزان تولید داخل را در میان مردم خود توزیع کنند.

بررسی تصمیمات دولت هند در دهه اخیر نشان می دهد که با افزایش قیمت گندم در سال ۲۰۰۷ دولت هند برای تضمین دسترسی خود به ذخایر برنج ارزان، صادرات برنج غیرباسماتی را در اکتبر ۲۰۰۷ ممنوع کرد، بر این اساس، محدود یا ممنوع کردن صادرات برنج در سال جاری، بستگی به این دارد که میزان تولید و قیمت این محصول در هند چه تغییراتی داشته باشد و آیا باز هم بالغ بر ۲۰ میلیون تن برنج باسماتی و غیرباسماتی خود را به سراسر دنیا صادر می کند، یا نه؟ و آیا از درآمد ۱۰ میلیارد دلاری خود با صادرات برنج صرفنظر می کند؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =