افشای اطلاعات هویتی یک فرد در فضای آنلاین داکسینگ گفته می‌شود، در داکسینگ اطلاعاتی مانند نام واقعی، آدرس خانه، محل کار، تلفن، اطلاعات مالی و سایر اطلاعات یک فرد بدون رضایت او در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

"داکسینگ" چیست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، برای اولین بار Doxing در دنیای هکرهای آنلاین در دهه ۱۹۹۰ ظهور کرد، جایی که ناشناس بودن مقدس تلقی می‌شد. اما خصومت بین هکرها باعث شد که اشخاصی تصمیم بگیرند اسناد رقیب را که قبلاً فقط به عنوان نام کاربری یا نام مستعار شناخته می‌شد را در فضای مجازی انتشار دهند و اصلاح Doxing به وجود آید.

اکنون گسترش عبارت Doxing فراتر از جامعه جهانی هکرها است و امروزه به افشای اطلاعات اشخاص اشاره دارد.

داکسینگ اخیراً به ابزاری در جنگ‌های فرهنگی بدل شده است، به طوری که افراد تلاش می کنند کسانی را که دیدگاه‌های مخالف با آن ها را دارند، مورد آزار و اذیت قرار دهند.

از جمله افرادی که مورد آزار و اذیت داکسرها قرار می گیرند می توان به سلبریتی‌ها، سیاستمداران و روزنامه‌نگاران اشاره کرد، آنها از اوباش آنلاین رنج می‌برند، از امنیت خود می‌ترسند و در موارد شدید تهدید به مرگ می شوند.

بعضی اوقات هدف داکسرها تشدید و انتقال درگیری از فضای آنلاین به دنیای واقعی است، با افشای اطلاعاتی که شامل موارد زیر است:

آدرس منزل، جزئیات محل کار، شماره تلفن های شخصی، شماره های تامین اجتماعی، اطلاعات حساب بانکی یا کارت اعتباری، مکاتبات خصوصی، سابقه جنایی، عکس های شخصی، جزئیات شخصی شرم آور.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =