یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی، تحولات نرخ ارز و تحریم‌های اقتصادی از عوامل اصلی بروز تورم‌های بالا در سال‌های اخیر بوده است، بر لزوم تدوین بسته ضدتورمی برای موفقیت طرح اصلاح نظام یارانه‌ای در گام دوم تاکید کرد.

بسته ضدتورمی؛ گام دوم اصلاحات یارانه‌ای

به گزارش کارآفرین نیوز، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ای یکی از برنامه هایی بود که طی ماه های گذشته دولت سیزدهم در پی اجرایی کردن آن با هدف حفظ قدرت خرید مردم به ویژه طبقات کم برخوردار اقتصادی بود.

حال چند روزی از اجرای این طرح که با عنوان مردمی سازی یارانه ها یاد می شود، می گذرد و در این مدت دولت یک ماه یارانه قابل برداشت ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به مردم پرداخت کرده است. در عین حال، یارانه مربوط به خردادماه نیز در حساب ها موجود بوده، اما فعلا قابل برداشت نیست.

برخی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی معتقدند که انجام این اصلاحات و پرداخت مستقیم یارانه جدید به مردم گام مهم و اثرگذاری در توقف رشد نرخ تورم و جلوگیری از سوءاستفاده دلالان و سوداگران بوده و در بلندمدت شاهد اثرات مثبت آن خواهیم بود، زیرا تداوم پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادزا بوده و منفعتی برای اقشار متوسط و کم برخوردار نداشته است.

در عین حال، با اینکه نظارت ها بر بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت سایر اقلام و سوءاستفاده سوداگران تشدید پیدا کرده و برخورد با متخلفان در دستور کار قرار گرفته، اما نگرانی هایی بابت رشد نرخ تورم پس از اصلاح نظام یارانه ای وجود دارد و گمانه زنی هایی نیز در این زمینه شده و برآوردهایی پیرامون میزان افزایش نرخ تورم تا ۱۰ درصد ارائه شده است.

۳ عامل رشد تورم در سال‌های اخیر

آلبرت بغزیان؛ کارشناس اقتصادی نیز در این خصوص معتقد است: رشد ۴۰ درصدی نرخ تورم نشان دهنده این است که اقتصاد ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.

وی با اشاره به لزوم اجرای سیاست هایی برای کنترل نرخ تورم، گفت: رشد نقدینگی، تحولات نرخ ارز و وجود تحریم های اقتصادی از عواملی هستند که طی سال های اخیر روی رشد نرخ تورم تاثیر داشته و اکنون با حذف ارز ترجیحی ممکن است این نرخ باز هم رشد داشته باشد.

این استاد دانشگاه ضمن تاکید بر عدم مخالفت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تصریح کرد: این ارز باید با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی و به صورت پلکانی حذف می شد، تا منجر به افزایش شدید قیمت ها نمی شد.

نرخ تورم

وی با بیان اینکه آینده اقتصاد ایران قابل پیش بینی نیست، گفت: البته فعالیت دلالان و محتکران در بازار هم روی رشد این نرخ طی سال های اخیر تاثیر زیادی داشته و برای کنترل این وضعیت نیاز به برنامه ریزی های تخصصی و تشدید نظارت ها و برخورد جدی با احتکارکنندگان و متخلفان داریم.

هدایت نقدینگی به تولید

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به شکل پلکانی حذف می شد، شوک قیمتی به بازار وارد نمی شد و اکنون شاهد انبار کردن اقلام اساسی از سوی مردم نبودیم و احتکارگران نمی توانستند از این فضا به منظور کسب سود بیشتر سوءاستفاده کنند.

وی بیان کرد: وقتی اصلاحات اقتصادی به طور صحیحی صورت نگیرد، قیمت ها افزایش پیدا می کند و نرخ تورم غیرقابل کنترل و مسیر افزایشی طی می کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: جدای از بحث تشدید نظارت ها، برای کنترل نرخ تورم می توان به هدایت نقدینگی به سمت تولید (با اعطای تسهیلات ویژه) پرداخت. البته برای مهار نرخ تورم لازم است بازار ارز نیز ساماندهی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =