اتحادیه اروپا همچنان بر ادامه تصمیمات خود برای تحریم کامل واردات نفت روسیه پافشاری کرده و هر بار با تصویب یه بسته تحریمی، امنیت زنجیره تامین را دچار نوسان می‌کند.

پافشاری اتحادیه اروپا و افزایش قیمت نفت

به گزارش کارآفرین نیوز، پس از تصمیم قطعی بر تصویب و اجرای بسته ششم تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه، قیمت نفت بار دیگر حرکت خود را در مسیر افزایشی آغاز کرد.

اتحادیه اروپا در ساعات پایانی دوشنبه ۳۰ می اعلام کرد: تا پایان سال جاری میلادی، بیش از ۹۰ درصد نفت خام ورودی روسیه به این اتحادیه ممنوع خواهد شد.

حالا با قطعی شدن این تصمیم و انتشار بیانیه ششمین بسته تحریمی، در ساعات آغازین معاملات بازار آسیا در روز سه شنبه، قیمت آتی نفت خام آمریکا با افزایش بیش از ۲ درصدی به ۱۱۷.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

معاملات آتی نفت برنت با افزایش ۰.۶۲ درصدی به ۱۲۲.۴۳ دلار در هر بشکه رسید.

در این بیانیه تاکید شده است تنها دلیل معافیت بخشی از واردات نفت، توجه به اقتصاد مجارستان است. مجارستان از مشتریان اصلی نفت روسیه است و ویکتور اوربن (Victor Orban)؛ نخست وزیر این کشور، رابطه دوستانه نزدیک با ولادیمیر پوتین دارد.

شارل میشل؛ رییس شورای اروپا می گوید: این اقدام کشورهای اروپایی، به سرعت ممنوعیت واردات ۷۵ درصدی نفت روسیه را اجرایی می کند.

تحریم نفت روسیه

در بیانیه این شورا که امروز ۳۱ می (۱۰ خرداد) منتشر شد آمده است: شورای اروپا با ششمین بسته تحریمی با هدف ممنوعیت واردات نفت خام و محصولات پتروشیمی روسیه به کشورهای عضو موافقت می کند. در مورد معافیت موقت برای نفت خام انتقالی از طریق خطوط لوله نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.

اورسولا فن درلاین؛ رییس کمیسیون اروپا نیز با اشاره به مستثنا شدن موقت بخشی از نفت روسیه از تحریم ها اعلام کرد: به زودی بر سر میزان باقیمانده معاف از تحریم نیز توافق خواهیم کرد و تحریم ها به شکل کامل، اجرا خواهد شد.

وی تاکید کرد: این معافیت موقتی فقط برای همراهی با مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک لحاظ شده است که به خطوط لوله جنوبی متصل هستند و به سهولت و سرعت نمی توانند جایگزینی برای آن بیابند.

فن درلاین خاطرنشان ساخت: در موارد اختلال ناگهانی در تامین، اقدامات اضطراری برای تضمین امنیت زنجیره تامین منابع انرژی اندیشیده شده است.

تاکنون حدود ۳۶ درصد واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه تامین می شد.

از آغاز جنگ، افزایش قیمت منابع انرژی که در دوران پاندمی بارها در مسیر نوسانی حرکت کرده بود، موجب بروز نگرانی های شدید از ناامنی زنجیره تامین انرژی شده است. موضوعی که موجب ایجاد تورم در بسیاری از کشورها شده است.

بر همین اساس، این تصمیم در بدو انتشار موجب تشدید نگرانی ها از اختلالات بلندمدت زنجیره تامین منابع انرژی و افزایش قیمت ها شد. به گونه ای که در لحظه انتشار این خبر، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) با افزایش ۳ دلاری به ۱۱۸.۰۸ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت نیز با ۱۲۲.۴۳ دلار در هر بشکه معامله می شود.

برخی تحلیلگران، احتمال رد درخواست کشورهای غربی از اعضای اپک پلاس برای افزایش تولید روزانه نفت را نیز در شکل گیری این قیمت ها موثر می دانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =