وزیر اقتصاد بالاخره ادبیات رهاشدگی و یله‌گی بازار را به کار برد تا نشان دهد که در بازار کشور سال‌هاست انحصار و تولید بدون رقابت زمینه سوءاستفاده را فراهم آورده و قاعده بازار مبتنی بر عرضه - تقاضا مختل شده است. سید احسان خاندوزی همچنین به بیان بخشی از رانت‌های عجیب بازار ایران و دست‌های پشت پرده پرداخت.

روایت رهاشدگی بازار، دست‌های پشت پرده و تهدید به گرانی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نشست با مدیران کل استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی، درباره اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: یک نفر یکی دو ماه قبل از اجرای این طرح به یکی از وزرا که در این زمینه نقش اصلی را داشت گفته بود مگر می‌توانید ارز ۴۲۰۰ تومانی به ما ندهید؟

می‌خواهند اصل طرح را تخریب کنند

خاندوزی با تاکید بر اینکه وابستگی مفتضحانه ای به واردات روغن و دانه‌های روغنی داریم، یادآور شد: عده‌ای به دنبال این هستند که اصل طرح و جریان را تخریب کنند که مثلاً تا ۴ ماه بعد به روش قبلی که بازگشت به سیستم نفع بری و سهم بری است و قبلاً وجود داشت بازگردند. اگر جامعه را آگاه نکنیم مردم شکیبایی لازم را به خرج نمی‌دهند.

بازار

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در صورت اجرای موفق، موفقیت‌های راهبردی برای دولت به دست می‌آید، گفت: اما اگر کوتاهی صورت بگیرد یا منجر به شکست و منجر به بازگشت به وضعیت سابق شود شواهدی به دست دشمنان داده خواهد شد که بگویند جریان انقلاب نتوانست کشتی جامعه را با تراز انقلابی گری هدایت کند.

خاندوزی افزود: از ابتدا قرار بود طرح هدفمندی یارانه چند ماه بعد از ماه مبارک رمضان اجرا شود، اما دو اتفاق سبب شد که زودتر از موعد مورد نظر اجرای آن را شروع کنیم. همچنین هم توضیح و تبیین قبل از اجرای طرح در دستور کار بود و هم واریزی‌ها؛ اما مردم فکر می‌کردند قرار بوده طرح اجرا شود بعد اطلاع رسانی شود.

احتمال بحران کمبودهای کالاهای اساسی وجود داشت

او ادامه داد: این دو اتفاق یکی این بود که اولاً کمبود شدید مواد غذایی و کالاهای اساسی در پی بحران اکراین رخ داد و کشورها تعرفه واردات کالاهای اساسی را صفر کردند. استانداران می‌گفتند روزانه N مقدار روغن یا آرد از استان‌ها به کشورهای همسایه منتقل می‌شود. عراق تعرفه واردات را به یکباره صفر کرد. در مرزهای ترکیه و پاکستان نیز اتفاقات مشابه داشتیم. لذا در آن زمان مطرح شد یا باید مواجهه سخت مرزبانی شویم که به راحتی شدنی نبود یا باید سریع‌تر از زمان مورد نظر طرح را آغاز می‌کردیم.

بازار

وزیر اقتصاد بیان کرد: الان مردم از گرانی کالاهای اساسی ناراحت اند اما اگر طرح دیرتر اجرا می‌شد مردم از کمبود کالاهای اساسی شاکی بودند. در حال حاضر هم در بسیاری از کشورها کمبود کالاهای اساسی داریم. در سوئد به ازای هر کد ملی دو بار روغن در ماه تحویل داده می‌شود. یعنی در دنیا بلوای کالای اساسی شده است.

خاندوزی تصریح کرد: آرد صنف و صنعت از آنجایی که در ظاهر مصرف کمی در کشور دارد لذا وزارت صمت پیشنهاد داد ابتدا سراغ آزادسازی نرخ آن برویم که متاسفانه موج رسانه‌ای درباره قیمت ماکارونی ایجاد شد و دولت مجبور شد دو هفته جلوتر از زمان بندی خودش طرح هدفمندسازی یارانه‌ها را آغاز کند.

بی‌ضابطه‌گی، یله‌گی و رهاشدگی بازار

وی با تاکید بر اینکه پاشنه آشیل این طرح می‌تواند ضعف نظارت باشد بیان کرد: شب گذشته در شبکه دو اعلام کردم که این طرح با بنزین متفاوت است، ولی متاسفانه مردم فکر می‌کنند قرار است قیمت همه کالاها افزایش یابد.

به گفته خاندوزی، قیمت کالاهای دیگر از اول فروردین به دلایل دیگر از جمله حقوق و دستمزدها مستعد افزایش بود. معمولاً در فروردین ماه همواره افزایش قیمت کالاها را شاهد هستیم حتی کرایه حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها نیز از ۱۵ فروردین ماه خود به خود رشد می‌کند، اما وجود احساس بی ضابطه‌گی و یله‌گی و رها شدگی بازار باعث شد مردم فکر کنند نیاز به اخذ اجازه از مراجع ذیربط برای افزایش قیمت کالاها ندارند. اینکه ممکن است دلار رشد کند یا اجاره‌ها افزایش یافته و مواردی از این دست سبب شد تا عده‌ای دنبال آن باشند که بگویند همه چیز گران شده است.

بازار

وزیر اقتصاد به اهمیت راه اندازی و حمایت از شبکه‌های نظارت مردمی اشاره و اظهار کرد: اگر شبکه‌های نظارت مردمی پای کار بیایند و از طرف دیگر ما هم به مردم این موضوع را تبیین کنیم که قرار نیست منتظر دلار ۴۰ هزار تومانی و گرانی کالاها باشند می‌توانیم تا حدود زیادی به موفقیت طرح امیدوار باشیم.

خاندوزی با بیان اینکه تعزیرات چندان نهاد کارآمدی نیست خاطرنشان کرد: تنها در بیش از ۲۰۰ شهر اداره تعزیرات داریم ضمن اینکه مدل نظارت مردمی با نظارت تعزیرات فرق دارد. مدل نظارت ما در حال حاضر تناسب ندارد و باید «شبکه کاسبان امین» را توسعه دهیم. مثلاً هر مسجدی، محله خود را پایش کند.

تهدید به گرانی

وی ادامه داد: افرادی که در سال های گذشته ذینفع واردات کالاهای اساسی بودند آنقدر وقیح شده بودند می‌گفتند که اگر از ما کالای اساسی نخرید ما هم ترخیص نمی‌کنیم تا کمبود بیاید و سپس گران شود. این افراد ثبت سفارش واردات می‌کردند و به آنها مجوز واردات داده می‌شد. حتی در طول این سال‌ها توانسته بودند تمام شبکه کالاهای اساسی اعم از واردات تا رساندن به واحدهای تولیدی و سپس توزیع در بازار را به انحصار خود درآورند. مطمئن باشید قوه قضائیه انحصاری که برای این افراد ایجاد شده بود را نخواهد پذیرفت.

روایت وزیر اقتصاد از دست‌های پشت پرده و تهدید به گرانی

شبکه با نفوذ در خودرو

وزیر اقتصاد درباره قیمت خودرو گفت: این موضوع به وزیر صمت مربوط است، اما آقای فاطمی امین در حوزه خودرو همانند ما گرفتار شبکه افراد ذینفع در تولید و فروش خودرو هستند. ساده انگارانه است که فکر کنیم این شبکه منحصر به مدیران ایران خودرو و سایپا است. بلکه ممکن است از مدیران سابق باشند ولی شبکه با نفوذی در لایه‌های دوم و سوم ایجاد کرده باشند. این افراد به دنبال آن هستند که ثابت کنند دولت کاری نمی‌تواند بکند.

خاندوزی گفت: هر سیاستی که در حوزه خودرو برای کاهش قیمت خودرو اعمال می‌شود نتیجه عکس می‌دهد و به افزایش آن می‌انجامد. گفتند واردات نیست. قرار است واردات آزاد شود، گفتند کاهش تولید داریم که قطعات کمبود تولید شد و تیراژ افزایش یافت اما باز هم قیمت کاهش نیافت که نشان می‌دهد اجازه نمی‌دهند قیمت خودرو از درب کارخانه تا فروش آن در بازار آزاد کاهش یابد.

واردات خودرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =