وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه نقش عوامل خارجی بر رشد سطح عمومی قیمت‌ها از تاثیر حذف ارز ترجیحی بیشتر بوده است، افزود: سهم کمی از گرانی‌ها مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

اثر عوامل خارجی بر رشد قیمت‌ها بیشتر از حذف ارز ترجیحی

به گزارش کارآفرین نیوز، سیداحسان خاندوزی حذف ارز ترجیحی و تاثیر آن بر افزایش سطح عمومی قیمت ها را کمتر از تاثیر عوامل خارجی و تورم وارداتی ناشی از جنگ دو کشور روسیه و اوکراین دانست و افزود: طی ماه های پیش رو، سرعت رشد سطح عمومی قیمت ها کاهش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش بانک مرکزی درباره افزایش سطح عمومی قیمت ها در اردیبهشت نسبت به ماه قبل و اسفندماه سال گذشته، اظهارداشت: گاهی مردم فکر می کنند که افزایش سطح عمومی قیمت ها تنها به دلیل حذف ارز ترجیحی است، ولی در واقعیت سهم کمی از گرانی ها به این مسئله مربوط می شود.

آوریل ویژه برای دنیا

خاندوزی ادامه داد: با عواملی مانند افزایش قیمت نهاده های تولید، دستمزد کارگران، انرژی، آب و برق مواجه ایم که در ابتدای هر سال باعث افزایش هزینه تولید و محصولات نهایی می شوند.

وی به گرانی برخی اقلام در کشورهایی مانند سوئد و انگلیس اشاره کرد و افزود: نرخ تورم در ماه گذشته در کشورمان، کمتر از کشورهای با ثبات اقتصادی بود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: همچنین تاثیر عوامل خارجی بر رشد قیمت ها را هم داشتیم که نه‌ تنها ایران، بلکه بر روی کشورهای همسایه، منطقه و اصولاً تمام دنیا تاثیرگذار بودند به‌ نحوی‌ که موجب شد، ماه آوریل گذشته (میلادی)، ماهی ویژه برای همه دنیا باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =