در پی امتناع خریداران اروپایی گاز روسیه از پرداخت بهای گاز به روبل و در واکنش به تصویب ششمین مرحله تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، گازپروم صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد.

صادرات گازپروم روسیه به اروپا متوقف شد

به گزارش کارآفرین نیوز، از امروز صادرات گاز روسیه به کشورهایی که از پرداخت بهای گاز به روبل امتناع کرده اند قطع خواهد شد.

دولت روسیه اعلام کرد: گازپروم (Gazprom) از امروز، انتقال گاز صادراتی به کشورهایی که رفتار غیردوستانه در پیش گرفته اند و از پرداخت بهای گاز وارداتی از روسیه به روبل خودداری کرده اند، را متوقف خواهد کرد.

در پی تصویب تحریم کشورهای غربی علیه روسیه، روسیه نیز در اقدامی تلافی جویانه اعلام کرد خریداران گاز صادراتی روسیه باید بهای آن را به روبل بپردازند.

حالا با تصویب ششمین مرحله از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه، این کشور بار دیگر بر اجرایی کردن این تصمیم تاکید می کند.

روز گذشته اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ۹۰ درصد واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری میلادی متوقف خواهد شد و این اتحادیه، دیگر مشتری نفت روسیه نخواهد بود.

جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان از این ممنوعیت مستثنی شده اند. مجارستان به دلیل وابستگی شدید این کشور، نمی تواند واردات نفت روسیه را متوقف کند و در صورت توقف ناگهانی واردات نفت از روسیه، اقتصاد این کشور به شدت دچار بحران خواهد شد.

در اقدامی متقابل، دولت روسیه نیز تصمیم گرفته است صادرات گاز را به کشورهایی که هنوز اقدامی در جهت پرداخت گاز انجام نداده اند، متوقف کند.

گازپروم امروز اعلام کرد: در پی امتناع شرکت گسترا (GasTerra)، صادرات گاز به هلند به صورت کامل متوقف شده است. گسترا؛ شرکت هلندی تجارت گاز است که شرکت شل، اکسان موبیل و دولت هلند، سه سهامدار اصلی آن محسوب می شوند.

گازپروم

شرکت دولتی گاز روسیه همچنین اعلام کرد: از امروز اول ژوئن، تحویل گاز به شرکت ارستد (ORSTED) دانمارک و شرکت شل (Shell) نیز متوقف خواهد شد. این دو شرکت از جمله شرکت هایی هستند که تامین گاز وارداتی آلمان را برعهده دارند.

شرکت گسترا که وظیفه خرید و تجارت گاز را به نیابت از دولت هلند بر عهده دارد اعلام کرد قراردادهایی با دو شرکت دیگر برای تامین دو میلیارد مترمکعبی (bcm) که قرار بوده گازپروم تا اکتبر تحویل دهد منعقد کرده و جای نگرانی برای تامین گاز وجود ندارد.

پیترتن براگنکیت (Pieter ten Bruggencate)؛ سخنگوی وزارت امور اقتصادی هلند در مصاحبه ای امروز اعلام کرد: فعلا جای هیچ نگرانی بایت تامین گاز کشور وجود ندارد.

مدس نیپر (Mads Nipper)؛ مدیراجرایی ارشد شرکت ارستد پس از انتشار بیانیه گازپروم اعلام کرد: هیچ تهدید آنی در روند تامین گاز وجود ندارد. گاز دانمارک نیز از بازار گاز اروپا تامین خواهد شد.

اما بازار معاملات گازی روز گذشته به استقبال این اقدام روسیه رفت. معاملات گاز در معاملات عصر سه شنبه با افزایش ۵ درصدی قیمت مواجه شد و در محدوده ۹۱.۰۵ یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) رسید.

این موضوع، نگرانی از افزایش تورم فزاینده را در کشورهای اروپایی به شدت تشدید کرده است. گرچه بهای گاز هنوز با قیمت تاریخی خود که در اوایل مارس معامله می شد، فاصله بسیار زیادی دارد. اوایل ماه مارس، قیمت هر مگاوات ساعت گاز به ۳۰۰ یورو در بازارهای جهانی رسیده بود.

گاز روسیه

مسکو پیش از این، در پی امتناع از پرداخت بهای گاز به روبل، صادرات گاز به بلغارستان، لهستان و فنلاند را متوقف کرده بود. شرکت های آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی نیز اعلام کرده اند، در حال تصویب طرحی برای تامین بدون وقفه گاز هستند.

کشورهای اروپایی از هم اکنون نگران تامین گاز برای زمستان هستند و تلاش می کنند ذخایر گازی خود را تکمیل کنند. دولت هلند اعلام کرد ذخیره سازی در ۳۷ درصد مخازن گاز این کشور انجام شده است.

همچنین این کشور از افزایش بودجه تا سقف ۴۰۶ میلیون یورو برای تکمیل پروژه برگرمیر خبر داد. پروژه برگرمیر؛ تاسیسات عظیم زیرزمینی ذخیره گاز طبیعی است که در منطقه شمالی آمستردام در حال احداث است. عملیات احداث این پروژه عظیم که در اروپا کم نظیر توصیف می شود، از سال ۲۰۱۴ در آلکمار (Alkmaar) در نزدیکی آمستردام آغاز شده است.

وزارت انرژی دانمارک نیز در نامه ای به پارلمان این کشور تاکید کرد: در حال حاضر، ذخیره ۵۵ درصدی گاز طبیعی در کشور، جای هیچ گونه نگرانی باقی نمی گذارد. در صورت اجرایی شدن تصمیم روسیه مبنی بر قطع گاز، این ذخایر، پاسخگوی نیاز ۵ ماهه مشتریان دانمارکی و سوئدی است.

گاز

اما چشم انداز روند قیمتی گاز در صورت اجرای تمام تصمیمات گازی روسیه نشان می دهد کشورهای عضو با وجود تظاهر مقامات به عدم نگرانی نسبت به این تصمیم روسیه، نمی توانند به سهولت، جایگزینی برای تامین گاز موردنیاز این اتحادیه بیابند. قطعا کاهش گاز عرضه شده در بازارهای غربی، موجب افزایش قیمت خواهد شد که به افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم اروپا منجر خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =