ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان، مدت‌هاست به چهره مرموز رسانه‌ها و بازار جهانی تبدیل شده و از قالب سرمایه‌گذار و کارآفرین خارج شده تا یک روز مانند سلبریتی‌ها و روز دیگر مانند کلاهبرداران رفتار کند و بازارهای مختلف را دستخوش تغییر نماید تا جایی که در سال گذشته، نمودار بازار رمزارزها را تغییر داد و اکنون به خاطر همین رفتارها، بنیانگذار دوج‌کوین، او را کلاهبردار می‌خواند.

ایلان ماسک؛ کارآفرین، کلاهبردار یا سلبریتی؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در سال گذشته، ایلان ماسک با اظهارنظرهای مختلف، بازار رمزارزها را دچار تغییرات سریع نمود و خودش در یک هفته ۱۳ میلیارد دلار با افزایش سهام تسلا به جیب زد، در حالی که رقبای ایلان ماسک مانند «بیل گیتس» بنیان گذار مایکروسافت، شخص ماسک را مقصر افزایش بی رویه و لجام گسیخته در ارزش رمز ارزها می دانستند.

اما پس از آنکه رمزارزها از قله های خود پایین آمدند، تنها یک روز پس از ریزش شدید ارزش رمزارزها، ایلان ماسک نیز، عنوان ثروتمند ترین مرد جهان را از دست داد و دارایی او به خاطر سقوط ۸.۶ درصدی سهام تسلا تا ۱۸۳ میلیارد دلار کاهش یافت. دلیل آن می توانست نظر ایلان ماسک در خصوص ارزش بیت کوین باشد که در ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ ضمن انتشار توئیتی تصریح کرد ارزش ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم در اوج خود قرار دارد.

دوج‌فادر، کلاهبردار می‌شود

اما ماسک در ماه می ۲۰۲۱ که به دلیل حمایت اش از ارزهای دیجیتالی به ویژه دوج کوین، جنجال های زیادی به پا کرده بود، یک بار دیگر به دفاع از رمزارزها برخواست و ضمن اشاره به جذابیت این بازار، به سرمایه گذاران توصیه کرد در نهایت احتیاط، اقدام به سرمایه گذاری کنند و ارزهای دیجیتالی را دارای پتانسیل کافی برای تبدیل شدن به نسل بعدی پول های روی زمین دانست.

رمز ارز

ایلان در بین رمزارزها، علاقه خاصی به دوج کوین از خود نشان داد و تنها در یک مورد، پس از آن که از احتمال رسیدن قیمت دوج کوین به آسمان خبر داد، قیمت این رمزارز شدیدا افزایش یافت و حتی به شوخی خود را دوج فادر (پدر دوج) خواند که شباهت لغوی زیادی به فیلم گاد فادر (پدرخوانده) دارد.

اما اکنون پس از یک سال از آن ماجراها، این بار جکسون پالمر بنیانگذار دوج کوین ضمن هشدار نسبت به آینده ارزهای دیجیتال و سقوط بازار، می‌گوید ایلان ماسک دانش کافی در مورد کریپتو و کدنویسی ندارد و تنها کلاهبرداری است که باعث می‌شود کاربران بر اساس توصیه‌های وی در رمزارزها به اشتباه سرمایه‌گذاری کنند، انگار پالمر فراموش کرده که ایلان ماسک تا چه اندازه باعث رونق دوج کوین بوده است!

خیزش ماسک برای نابودی توییتر

جالب این است که پالمر، دیگر پروژه ایلان ماسک را نیز تحقیر کرده و گفته است که ماسک، پروژه خرید توییتر را به راه انداخته تا اعتماد عمومی را به این شبکه اجتماعی خدشه‌دار کند و در واقع توییتر را از بین ببرد.

ماجرای خرید توییتر به زمانی برمی گردد که پس از استعفای جک دورسی مدیرعامل توییتر، ماسک اقدام به برگزاری نظرسنجی در صفحه توییتر خوده کرد تا استقبال مردم به شبکه اجتماعی بدون سانسور را ارزیابی نماید. وی با این اعتقاد این نظرسنجی را برگزار نمود که توییتر اصول آزادی بیان و دموکراسی را رعایت نکرده است. نکته جالب در خصوص نظرسنجی ایلان ماسک این بود که حدود ۷۰ درصد از ۲ میلیون شرکت کننده در این نظر سنجی، اعتقاد داشتند، توییتر آزادی بیان را نقض کرده است.

توئیتر

اکنون پالمر در ادامه اظهارنظر خود در مورد ایلان ماسک معتقد است پروژه خرید توییتر توسط او نمایشی بود تا برچسب‌هایی به این پلتفرم بچسباند و در نهایت با افکار متوهم خود تصور می‌کند می‌تواند جایگزینی برای توییتر ایجاد کند.

در همان زمان که ماجرای ماسک و توییتر داغ شده بود، اخبار منتشر شده حکایت از این داشت که ایلان ماسک و هیات مدیره توییتر در خصوص واگذاری کامل توییتر بر سر مبلغ ۴۴ میلیارد دلار به توافق رسیده‌اند، اما کمی بعد مشخص شد که ایلان از ماه‌ها قبل ۹.۲ درصد از سهام این شبکه اجتماعی را خریداری کرده است.

پیش‌بینی سقوط رمزارزها

ماجرای افزایش قیمت دوج کوین به زمانی برمی گردد که ایلان ماسک اعلام کرد مشتریان می توانند برای پرداخت خودروهای تسلا از دوج کوین استفاده نمایند که اکنون پالمر بنیانگذار این رمزارز می گوید؛ زمانی که ایلان ماسک مدیرعامل تسلا از پذیرش دوج کوین برای پرداخت خودروهای این شرکت خبر داد، قیمت این رمزارز افزایش پ‍یدا کرد و بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم گرفتند روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند اما روش ایلان ماسک برای تشویق به خرید دوج کوین رویکرد درستی نیست و در واقع کلاهبرداری و شیادی است.

جکسون پالمر در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که در تعامل با مدیرعامل تسلا متقاعده شده که ایلان ماسک دانش بسیار کمی در مورد ارزهای دیجیتال و به صورت کلی در مورد کدنویسی دارد.

ایلان ماسک

جکسون پالمر با اشاره به وضعیت کنونی بازار کریپتو و کاهش قیمت اکثر رمزارزها به زمستان کریپتو اشاره می‌کند و می‌گوید با وجودی که وضعیت بازار نوسانات بسیاری دارد و ممکن است دارایی‌های دیجیتالی ارزش خود را از دست بدهند، بسیاری کماکان سرمایه خود را به این بازار وارد می‌کنند.

پالمر نیز مانند بیل گیتس، به آینده رمزارزها چندان خوشبین نیست و می‌گوید بازار ارزهای دیجیتال در نهایت سقوط می‌کند.

احمق‌ها می‌خواهند بدون کار ثروتمند شوند

وی از واژه "احمق‌ها" برای توصیف افرادی که با دیدن وضعیت بازار کریپتو کماکان سرمایه خود را وارد این بازار می‌کنند، استفاده می‌کند و می‌پرسد چطور این گروه احمق‌ها وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. وی معتقد است حافظه جمعی جهان فراموش می‌کند که چقدر در این بازار کلاهبرداری شده است. پالمر معتقد است کاربران چطور باور دارند که بدون آنکه کار خاصی انجام بدهند، سودی نصیب آنها شود و بتوانند ثروتمند شوند.

پالمر به این موضوع اشاره می‌کند که معمولا در ریزش و سقوط بازار، معمولا اقشار ضعیف‌تر دارایی و سرمایه خود را از دست می‌دهند و متحمل ضرر و زیان می‌شوند. بنابراین وقتی افرادی مانند ایلان ماسک با بیان نظرات غیرکارشناسی باعث می‌شوند افرادی وارد بازار کریپتو شوند، چنین افرادی در معرض خطر قرار می‌گیرند.

ایلان ماسک

پیش از پالمر، بیل گیتس نیز گفته بود؛ ایلان، صاحب سرمایه هنگفتی است اما بسیار مطلع و زیرک است، بنابراین نگرانی بابت نوسانات شدید در سرمایه او وجود ندارد. اما افرادی که چنین سرمایه ای ندارند، نباید فعالیت پُررنگی در این بازار داشته باشند، به همین دلیل من هم تمایلی نسبت به سرمایه گذاری در بازار کریپتو ندارم.

بیل گیتس با هشدار نسبت به ورود به دنیای رمز ارزها اعلام کرده بود: اگر میزان سرمایه شما از ایلان ماسک کمتر است، مراقب سرمایه خود در بازار کریپتو باشید.

در شرایطی که ایلان ماسک این چهره رسانه های دنیا، هر روز با تصمیمات و سخنان خود، بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد، معلوم نیست چه چیزی در پس ذهن دارد، ثروت، کارآفرینی، شهرت، کلاهبرداری یا تبدیل شدن به یک سلبریتی!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =