در حالی که هند به عنوان بزرگترین تولیدکننده شکر دنیا در هفته گذشته اعلام کرد که صادرات شکر را مانند گندم و برنج، محدود می‌کند، دبیر انجمن صنایع قند و شکر ایران خبر داد که برای برطرف کردن کمبود بازار، شکر به لیست کالاهای وارداتی اضافه شده است.

واردات شکر از هند برای کاهش قیمت

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در سال گذشته حدود یک میلیون تن شکر خام وارد کشور شد و مجری طرح چغندر قند کشور اعلام کرد که دولت در قالب یک طرح تلاش دارد طی سه سال آینده به خودکفایی در تولید شکر برسد. در ایران، آذربایجان غربی با سطح زیر کشت ۳۴ هزار هکتار چغندرقند و تولید یک میلیون و ۶۷۰ هزار تن در سال، اولین و بزرگترین تولید کننده است که پس از آن استان‌های خراسان رضوی، کرمانشاه، همدان و لرستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اما امسال که قیمت قند و شکر افزایش یافت همزمان در بازار نیز کمبود ایجاد شد، با این اتفاق، بهمن دانایی دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنایع قند و شکر با اشاره توافق صورت گرفته در جلسه نمایندگان این انجمن با مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: عمده خریدها از هندوستان انجام گرفته و طبق زمانبندی صورت گرفته، کشتی‌های حامل شکر خریداری شده از اواخر خرداد به مرور وارد بنادر کشور می‌شوند.

وی در مورد کمبود شکر در بازار هم گفت: شکرهای تولید شده موجود در انبار کارخانه‌ها و شکرهای در حال تولید به بازار عرضه می‌شوند و کمبود ایجاد شده در بازار، برطرف خواهد شد.

دانایی درباره نرخ جدید شکر توضیح داد: با توجه به افزایش ۳۰۰ تومانی قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند، مقرر شد که نرخ جدید شکر تولید داخل به‌زودی اعلام شود.

زمانی برای ممنوعیت صادرات

کمبود کالاهای اساسی و گران شدن آنها در بازارهای جهانی همزمان با آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین شروع شده و کشورهای مختلف، امنیت غذایی خود را با تهدید مواجه می بینند. در این راستا، تولیدکنندگان نیز یا قیمت خود را افزایش داده اند یا صادرات را محدود و ممنوع کرده اند در حالیکه واردکنندگان، تعرفه های وارداتی را کاهش داده اند.

واردات شکر

هند به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ برنج، گندم و شکر، پس از ایجاد محدودیت برای صادرات گندم و برنج، در روزهای گذشته اعلام کرد که صادرات شکر را نیز محدود خواهد کرد و به زودی محدودیت‌هایی را برای صادرات شکر اعمال می کند. دلیل این تدبیر احتیاطی، حفظ ذخایر و کاهش تورم اعلام شده در داخل این کشور است، اما همین امر می‌تواند بهای شکر را در بازار جهانی افزایش دهد.

این در حالی بود که پیش تر جنگ در اوکراین، کشوری که سهم ۱۲ درصدی در صادرات جهانی گندم داشت به افزایش بهای گندم و دیگر غلات منجر شده بود. در دیگر کشورهای آسیایی نیز محدودیت های صادراتی اعلام شده است؛ اندونزی به طور موقت صادرات روغن پالم را متوقف و مالزی صادرات مرغ را ممنوع کرده است.

هند بزرگ‌ترین تولیدکننده شکر دنیاست و بعد از برزیل، دومین صادرکننده این محصول محسوب می‌شود. دولت هند می‌گوید این تصمیم را با هدف حفظ ذخیره کافی برای مصارف داخلی و همچنین ثبات قیمت اتخاذ کرده چرا که صادرات شکر طی سال گذشته یک جهش بی‌سابقه داشته است.

تقاضای سالانه ۲.۲ میلیون تن شکر

تولیدکننده‌های عمده شکر در جهان عبارتند از برزیل، هند، چین، تایلند و آمریکا که از میان آنها برزیل و هند درمجموع حدود ۴۰‌درصد شکر جهان را تولید می‌کنند. در ایران پس از صنعت نساجی، صنعت قند و شکر، دومین صنعت قدیمی محسوب می‌شود.

تقاضای سالانه داخلی برای شکر حدود ۲.۲ میلیون تن است که از این مقدار، شرکت‌های داخلی توانایی پوشش ۹۱‌درصد سهم عرضه این محصول را با تولید مستقیم شکر از چغندرقند و نیشکر دارند. طبق آمارها میزان تولید شکر شرکت‌های فعال در این حوزه تا اواخر اسفندماه سال ۹۹ حدود یک‌میلیون ۶۰۰‌هزار تن و میزان واردات هم یک‌میلیون تن بوده است. بر اساس همین آمارها تا پایان سال ۱۴۰۰ هم حدود یک‌میلیون و ۱۰۰‌هزار تن شکر در کشور تولید کرده‌ایم و همزمان طی این مدت یک‌میلیون و ۴۰‌هزار تن از این محصول به صورت واردات به بازارهای داخلی تزریق شده است.

شکر

از سال ۱۴۰۰ به‌ منظور کاهش دخالت دولت در سیاستگذاری و نزدیکی قیمت به شرایط و وضعیت بازار، ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه شده که شکر نیز یکی از کالاهای مشمول این دستورالعمل است.

از آنجا که تقاضا برای شکر بیشتر از تولید آن است، در صورت زمان‌بندی مناسب میزان واردات موردنیاز از سوی دولت، شرکت‌های تولیدکننده شکر مشکل چندانی برای فروش شکر خود در بازار نخواهند داشت و همه آنها با توجه به میزان ظرفیت تولیدی خود سهمی از بازار را در اختیار می‌گیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =