یوزانس نوعی اعتبار اسنادی است که بین طرفین یک معامله تجاری صورت می‌پذیرد و وجود یک طرف ثالث در این نوع قرارداد (بانک یا موسسه اعتباری)، اطمینان طرفین را در انجام معامله افزایش می‌دهد و فروشنده نسبت به پرداخت هزینه کالا یا تجهیزات فروخته شده اعتماد لازم را پیدا می‌کند.

کاربرد "یوزانس" یا خرید نسیه در تجارت

به گزارش کارآفرین نیوز، در دنیای تجارت روش های مختلفی وجود دارد که خریدار کالا و فروشنده می توانند بر اساس قواعد حاکم بر یک روش خاص، با یکدیگر مبادله کالایی و داد و ستد تجاری داشته باشند. اینکه پول کالا از سوی خریدار به فروشنده در چه زمانی و با چه کیفیتی پرداخت شود، موضوعی است که طبق توافق بین طرفین رسمیت می یابد.

یکی از روش های معمول در عالم تجارت، "یوزانس" است که به معنای فروش نسیه تضمین شده است و یا به عبارت دیگر، فروش با بهره نیز شناخته می شود. معمولا از این روش در کشورهایی که با کمبود ارز مواجه هستند، استقبال می شود.

یوزانس؛ پرداخت نسیه وجه کالا

تعریف ساده استفاده از روش یوزانس در معاملات تجاری این است که خریدار با فروشنده توافق می کند تا قیمت کالای مورد معامله را در یک مقطع زمانی دیگر با سودی که مورد توافق طرفین است از طریق بانک گشایش کننده اعتبار بپردازد.

در واقع خرید با مدت زمانی مشخص از سوی خریدار کالا، مهلتی است که در قالب یوزانس از سوی فروشنده به خریدار داده می شود تا در یک مهلت مشخص زمانی وجه کالای خریداری شده را بپردازد.

یک مسئله اصلی در استفاده از روش یوزانس در معاملات تجاری، در نظر گرفتن درصد و یا مبلغی به عنوان سود فروش نسیه است که میزان آن باید به توافق خریدار و فروشنده برسد.

حال اگر در معامله تجاری بین خریدار و فروشنده خارجی، فروشنده راضی به فروش نسیه نباشد، پای یک طرف دیگر نیز به این نوع معاملات باز می شود که معمولا موسسات اعتباری و بانک ها هستند که این گشایش اعتبار را با رعایت شرایطی برای خریدار انجام می دهند.

یوزانس

بانک؛ حلقه واسط خریدار و فروشنده

در واقع با استفاده از اعتبار اسنادی یوزانس، یک سری اسناد و مدارک معتبر در تجارت بین خریدار و فروشنده نیز وارد می شود که به تسهیل تجارت بین طرفین می انجامد. البته بانک و یا موسسه اعتباری واسطه بین خریدار و فروشنده باید مورد تایید هر دو طرف باشد.

در چنین صورتی، وجود یک بانک معتبر و یا موسسه اعتباری که تضامین پرداخت وجه معاملات را بر عهده می گیرد، اعتبار کار را افزایش داده و طرفین به انجام معامله با استفاده از اسناد اعتباری یوزانس راضی می شوند.

اینکه در صورت عدم توان کل هزینه کالا از سوی خریدار بانک متضمن پرداخته وجه کامل به فروشنده می شود و یا بعضا به دلیل دوری جغرافیایی خریدار و فروشنده، بانک به عنوان تسهیل گر معامله وارد عمل می شود، یوزانس و اعتبارات اسنادی را به ابزاری پُر کاربرد در تجارت تبدیل کرده است.

اعتبار اسنادی یوزانس وارداتی، اعتبار اسنادی صادراتی، اعتبار اسنادی یوزانس قابل برگشت، اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت، اعتبار اسنادی یوزانس تایید شده، تایید نشده، قابل انتقال، غیر قابل انتقال و ... انواع گوناگون اعتبارات اسنادی یوزانس در تجارت هستند.

یوزانس

تفاوت فاینانس و یوزانس

فاینانس به معنی تامین مالی است که در واقع نوعی قرارداد بین کشور سرمایه گذار و سرمایه پذیر است که طرح یا پروژه‌ای در کشور سرمایه پذیر استارت و انجام می‌پذیرد و کشور سرمایه گذار ملزم به تامین منابع ارزی مورد نیاز است تا زمانی که طرح به بهره برداری رسید بر اساس مفاد ذکر شده در قرارداد که در ابتدا تنظیم شده بود و مورد تایید طرفین است بهره و سرمایه‌ای که کشور سرمایه گذار در اختیار پروژه قرار داده بود به صورت اقساطی و در واقع به صورت وام‌های بلندمدت با بهره، در اختیار آن‌ها قرار دهد.

ولی اعتبار اسنادی یوزانس به معنای مهلت و فرصت است که طرف فروشنده به خریدار یا طرف ثالث (بانک یا موسسه اعتباری) می دهد تا هزینه کالا یا تجهیزات را تا قبل از مدت زمان معین، پرداخت کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =