دوران گذار از فضای اقتصادی پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ موجب شده تحلیلگران و استراتژیست‌های اقتصادی، رویدادهای مالی غیرمنتظره و نامعلوم را قریب‌الوقوع پیش‌بینی کنند.

تغییر قریب‌الوقوع پارادایم‌های تجارت جهانی

به گزارش کارآفرین نیوز، کمتر از یک ماه از هشدار بانک جهانی درباره تغییر در الگوهای تجارت جهانی می گذرد اما شرایط به گونه ای است که تقریبا همه اطمینان یافته اند این هشدارها زودتر از آنچه تصور می شد رنگ واقعیت به خود می گیرد.

استراتژیست ها و اقتصاددانان برجسته دنیا با تاکید بر لزوم آگاهی از شرایط فعلی و آتی در اقتصاد جهانی، نسبت به آغاز دوران گذار در سیستم مالی دنیا و بانک های مرکزی هشدار می دهند.

بازارهای جهانی در آستانه تغییرات اساسی قرار گرفته اند. پس از یک دوره ۱۵ ساله که از نرخ بهره پایین و بدهی پایین شرکت ها، به عنوان ویژگی های بارز آن یاد می شود، حالا به دلیل عوامل گوناگون اثرگذار بر فضای اقتصاد جهانی، بازارها ناچار به پذیرش و ایجاد تغییرات در روندهای جاری شده اند.

تد پیک (Ted Pick)؛ قائم مقام بانک سرمایه گذاری جهانی مورگان استنلی و رییس گروه امور سهام این بانک می گوید: دوران گذار از فضای اقتصادی که به دنبال بحران مالی سال ۲۰۰۸ ایجاد شد و هر آنچه که از این پس اتفاق می افتد، دوره زمانی یک ساله، هجده ماهه یا نهایت دو ساله نیاز دارد تا به شکل کامل رمزگشایی شود.

تد پیک Ted Pick

پیک که ریاست اجرایی دپارتمان استراتژی بانک را نیز بر عهده دارد و بیش از سه دهه از سابقه حرفه ای خود را در دپارتمان تجارت و بانکداری مورگان استنلی گذرانده است می افزاید: در دوران حساسی به سر می بریم؛ اولین پاندمی مرگبار و مسری ۱۰۰ سال اخیر را سپری می کنیم. اولین جنگ اروپا در ۷۵ سال اخیر در همین دوران به وقوع پیوست و همچنان در جریان است.

علاوه بر تمام اینها، بالاترین تورم ۴۰ ساله را در آمریکا شاهد هستیم. ترکیب تاثیرات و همزمانی وقوع پاندمی، جنگ و تورم؛ نشانه ظهور تغییرات اساسی در الگوی بازارها و پایان ایستایی و رکود مالی ۱۵ ساله است که خبر از ورود به دوران جدید می دهد.

جان والدرون (John Waldron)؛ مدیرعامل گلدمن ساکس نیز، شرایط پس از این همزمانی ها را بسیار غیرمنتظره می خواند، به گونه ای که در لفافه به رویداد قوی سیاه اشاره می کند.

جان والدرون John Waldron

رویداد قوی سیاه (Black Swan)؛ اشاره به رویدادی غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی با تاثیرات بسیار گسترده و قابل توجه است. این گونه رویدادها، سه ویژگی غیرقابل پیش بینی، نادر و نامعلوم بودن از نظر زمانی را دارند اما بازارها باید همیشه باید برای وقوع آن، آمادگی مالی لازم را داشته باشند.

یخ رکود و آتش تورم

تد پیک و بسیاری از استراتژیست ها بر این باور هستند که بازارها تحت غلبه دو عامل قرار خواهند گرفت: آتش تورم و یخ رکود. دو دوره متمادی را پیش رو خواهیم داشت: دوران افزایش تورم و رکود انقباضی، انکار ناپذیر است. رونق برخی بازارهای خاص برای بانک های وال استریت در پیش خواهد بود. این در حالی است که برخی بازارها با رکود مواجه خواهند شد و درجا خواهند زد.

استراتژیست های ارشد بر این باورند که حالا که بانک های مرکزی در سراسر دنیا، مقابله با تورم را در دستور کار قرار داده اند، معامله گران اوراق قرضه دولتی و ارزها فعال تر خواهند شد.

عدم اطمینان این دوران، حداقل در این مقطع زمانی به اوج خواهد رسید. بانک جی پی مورگان، ماه گذشته اعلام کرده بود هزینه های بانکداری سرمایه گذاری در سه ماهه دوم سال (تا هفته اول ششمن ماه سال) نوسان حدود ۴۵ درصدی را تجربه کرده است، این در حالی است که درآمد تجاری حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

 جی پی مورگان

تحلیلگران می گویند: کشش و فشار موجود بین تورم و رکود، یک شبه و در کوتاه مدت، رفع و رجوع نخواهد شد. پیک، با اشاره به تئوری "رکود مالی"، از سالهای پس از ۲۰۰۸ نیز به عنوان مصداق این تئوری یاد می کند: دوران رکودی که دولت ها با هدف پایین آوردن هزینه بدهی برای کشورها و شرکت ها، نرخ بهره را پایین نگه می دارند.

پیک تاکید می کند: آنچه از رکود ۱۵ ساله صحبت می کنیم قرار نیست در سه یا شش ماه آینده اتفاق بیفتد. صحبت از بازه زمانی یک تا دو ساله است.

کمتر از صفر

شاخصه دوران پیشین (پس از ۲۰۰۸)، اقدامات تسهیل کمّی (QE) است؛ همان نرخ بهره پایین یا منفی و تزریق پول به سیستم مالی که مجموعا سیاست تسهیل کمّی خوانده می شود، اقدامی که فدرال رزرو به ویژه از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ برای افزایش عرضه پول انجام داد.

تسهیل یا آزادسازی کمّی (QE) که در دوران رکود اقتصادی استفاده می شود و افزایش نقدینگی و در نهایت تورم را در پی خواهد داشت. این سیاست، یکی از سیاست های پولی دولت ها که با خرید اوراق قرضه بلندمدت از بازار، سعی در تزریق نقدینگی، خلق پول و در نتیجه کاهش هزینه استقراض دارد.

با کاهش ریسک، شرکت های غیرسودده با امکان دسترسی آسان به بدهی های ارزان و کم هزینه، سرپا نگه داشته شده اند. هزاران استارتاپ در سال های اخیر به هر طریقی که شده سربرآورده اند و به اجبار به مرحله رشد رسیده اند.
این دوران به سر آمده است و بانک ها ترجیح می دهند با تورم افسارگسیخته ای که در راه است مقابله کنند.

QE

نتایج این تلاش ها، همگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد: از کسانی که بدهی های اعتباری دارند تا کارکنان شرکت ها و حتی میلیاردرهای بلندپروازی که استارتاپ های سیلیکون ولی را راهبری می کنند.

حالا دیگر سرمایه گذاران خطرپذیر (VCs) از استارتاپ ها می خواهند که نقدینگی را حفظ و برای سوددهی واقعی هدفگذاری کنند.

۲۰۱۸ را به خاطر دارید؟

چنین تغییراتی پر از فراز و نشیب است. آخرین باری که در سال ۲۰۱۸ فدرال رزرو برای اقدامات انقباضی کمّی (QT) تلاش کرد، اتفاقات عجیبی در بازار بورس و فارکس و همچنین بازار نفت رخ داد.

کمتر از یک سال از آغاز اقدامات انقباضی کمّی، بانک های مرکزی مهم در این مسیر تردید کردند و در بحبوحه کاهش رشد اقتصادی، این سیاست ها را متوقف ساختند.

برخی استراتژیست ها و تحلیلگران نسبت به وقوع انفجاری از نوع قوی سیاه در سیستم های مالی هشدار می دهند که برخی مدیران صندوق های پوشش ریسک، آن را بزرگترین حباب اعتباری در سیستم های مالی می نامند.

جیمی دایمن؛ مدیرعامل جی پی مورگان

گرچه جیمی دایمن؛ مدیرعامل جی پی مورگان با اندکی تعدیل، آن را نوسان گسترده می خواند که خریدهای کلان اوراق قرضه دولتی نیز رغبتی برای کنترل آن از خود نشان نخواهند داد. دایمن نیز می گوید: طوفان عظیمی در راه است.

پیک می افزاید: پس از پایان این دوران گذار، چرخه جدید کسب و کار ظاهر می شود. مدت های مدیدی از دوران نرخ های واقعی بهره و هزینه های واقعی سرمایه می گذرد. پس از دوران گذار، شرکت های پیروز و بورس های موفق از سایر رقبا متمایز خواهند شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =