مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم تولیدکننده در فصل زمستان سال گذشته نسبت به فصل قبل از آن با ۶.۶ درصد کاهش به ۵۴.۳ درصد رسید.

نرخ تورم تولیدکننده کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده کل کشور در فصل زمستان سال گذشته به ۴۲ درصد رسید که نسبت به فصل قبل از آن، ۶.۶ درصد کاهش داشته است.

تورم فصلی

همچنین نرخ تورم تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در زمستان سال گذشته به ٤,٩ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصـل قبل ٥.١ واحد درصـد کاهش داشته است.

کمترین نرخ تورم در این فصل در زیر مجموعه های تولید، مربوط به بخش برق با ٢.١ درصد و بیشترین نرخ تورم فصلی تولیدکننده نیز مربوط به بخش صنعت با ٧.٨ درصد بوده است. بخش کشاورزی با نرخ تورم ١١.٤- درصد مواجه بوده است.

تورم نقطه به نقطه

میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل زمستان ١٤٠٠ نسبت به فصل زمستان سال ١٣٩٩، ٤٢.٠ درصد افزایش دارد. در میان بخش‌های مختلف تولیدی کمترین نرخ مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (١٠.٦ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به بخش معدن (٦٤.٥ درصد) می‌باشد.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٤٠٠ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ٥٤,٣ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ٦.٦ واحد درصد کاهش داشته است. کمترین تورم سالانه مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (١٩.٤ درصد) و بیشترین آن مربوط به بخش معدن (٩٢.٩ درصد) است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =